Dziś obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk

Każdego dnia mamy kontakt z milionami bakterii, których możemy się pozbyć w bardzo prosty sposób. W ciągu zaledwie 15 sekund mycia rąk wodą z mydłem możemy zredukować liczbę bakterii o około 90 proc, dlatego warto celebrować ten dzień nie tylko 15 października, ale przez cały rok.

Święto Mycia Rąk zostało ustanowione 15 października 2008 r. przez UNICEF. Miała to być globalna akcja edukacyjna, związana z prawidłową higieną mycia rąk. Wówczas na całym świecie ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów symbolicznie umyło ręce. Zamierzeniem organizatorów akcji było zwrócenie uwagi na problem przenoszenia przez brudne ręce chorób infekcyjnych i dotarcie przez edukację dzieci do ich rodziców i dziadków. Organizatorzy zwracali uwagę na fakt, iż uświadomienie dorosłym skali zagrożenia jest konieczne, ponieważ przede wszystkim ich złe nawyki higieniczne są przyczyną chorób u najmłodszych dzieci.

Proste rady dotyczące właściwej higieny rąk:

  • Używaj ciepłej wody (nie za gorącej i nie za zimnej),
  • Myj dokładnie całą powierzchnię dłoni, nie zapominając o trudniej dostępnych miejscach jak np. przestrzeni między palcami,
  • Zwróć szczególną uwagę na paznokcie, gdzie czają się bakterie,
  • Opłucz ręce i osusz je czystym, suchym ręcznikiem.

Poprzedni artykuł

Kawa czy herbata?

Następny artykuł

Która woda siły doda?

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.