Woda – źródło życia

Nie ma smaku, zapachu, koloru, ani kalorii, a jednak jest nam niezbędna do życia – nie przetrwamy bez niej dłużej niż 7 dni. Choć często jej nie widzimy – jest wszędzie – w jabłku, pizzy, soku pomarańczowym i w tabliczce czekolady.

Ile wody jest w naszym organizmie?

image

Zawartość wody w ciele człowieka jest zależna od kilku czynników, m.in. wieku i płci. Dorośli mężczyźni mają jej około 65%, natomiast kobiety nieco mniej – ok 60% z powodu większej ilości tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że mężczyzna, który waży 80 kg ma w sobie 52 kg wody! Co więcej, każdy narząd naszego organizmu ma inną zawartość wody – serce – 73%, płuca – 83%, natomiast kości tylko 31%.

Dlaczego woda jest ważna?

Bez wody człowiek może przeżyć od 4 do maksymalnie 7 dni. Każdego dnia musimy przyjmować od 1,5 do 2 l płynów, a łącznie z wodą zawartą w żywności – ok 3-3,5 l. Im intensywniejszy tryb życia prowadzimy – tym więcej wody musimy spożywać, ponieważ utrata wody ma istotny wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia. Podczas swobodnego oddychania w ciągu dnia oddajemy ok 0,6 l wody, taką samą ilość tracimy przez skórę, a ponad 1,5 l przez układ wydalniczy. Natomiast przy wysiłku fizycznym, albo wysokiej temperaturze ta liczba wielokrotnie wzrasta.

Które składniki mają najwięcej wody?

Głównym źródłem wody są płyny oraz spożywana przez nas żywność, która każdego dnia dostarcza nam 1/3 dziennego spożycia. Choć niemal wszystkie produkty spożywcze zawierają wodę, największą jej zawartością charakteryzują się w owoce i warzywa.

Ile wody zawierają:

image

Poprzedni artykuł

Bądź wodooszczędny!

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.