WODNA OAZA… SPOKOJU
[+ odprężająca wodna kolorowanka do ściągnięcia]

Geograficznie rzecz ujmując oaza jest jedynym miejscem na pustyni, gdzie można znaleźć wodę i (dzięki temu) rośliny. Potocznie przyjęło się jednak także określenie oaza spokoju, zapewne dobrze Wam znane (mamy nadzieję, że z autopsji:)). Słusznie! Woda i spokój są bowiem ściśle ze sobą powiązane. 

ODWODNIENIE = NIEPOKÓJ, WIĘC WODA = …
Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie Connecticut (USA), odwodnienie może negatywnie wpływać na nastrój, poziom energii oraz zdolność do koncentracji. A to w prostej linii przekłada się na poczucie spokoju. Szczególnie wśród kobiet, które są statystycznie bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że odwodnienie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Odwodnione ciało nie funkcjonuje prawidłowo: hormony szaleją, krążenie jest zaburzone, dochodzi też do skurczów mięśni. A niezdrowy organizm to niespokojny organizm. I choć samo w sobie odwodnienie nie jest bezpośrednią przyczyną niepokoju, wpływa na powstanie objawów, które uczucie niepokoju potęgują. Dlatego całkiem możliwe, że osobom, które nie dbają o regularne nawadnianie organizmu z czasem coraz trudniej będzie osiągnąć spokój.

BLISKOŚĆ WODY TO SPOKÓJ!
Wallace J. Nichols spędził przeszło 20 lat jako biolog morski, studiując m.in. zwyczaje źółwi zamieszkujących rejon Pacyfiku. Dostrzegł wtedy, że bliskość wody sprawia, że ludzie stają się bardziej spokojni i optymistycznie nastawieni do życia. To natchnęło go do zmiany branży i zajęcia się obserwacją działania zmysłów, mózgu i umysłu, analizą zachowań ludzkich oraz tym, co sam określił jako Blue mind. Wydał książkę pod takim właśnie tytułem. Zestawia ona historie ludzi z badaniami naukowymi, które mają potwierdzać kojącą moc wody. Blue mind to właśnie stan relaksu i medytacji osiągany dzięki bliskiej obecności wody. Na okładce książki czytamy, że jest to zaskakująca nauka, która pokazuje, w jaki sposób bycie nieopodal, w, na lub pod wodą może sprawić, że będziesz bardziej szczęśliwy, zdrowszy, obecny i lepszy w tym co robisz. Brzmi zachęcająco. Czy jako mieszkańcy nadmorskiego Gdańska zgadzacie się z taką tezą? Spacer po plaży to przecież momentalnie działająca i w pełni naturalna pigułka uspokajająca!

PIJ SPOKOJNIE
Samo picie wody może być czynnością uspokajającą. Skoncentrowanie się na szklance wody i popijanie jej małymi łyczkami bez rozpraszania myśli można przyrównać do swego rodzaju stanu medytacji. Jeśli czujesz niepokój – spróbuj powoli wypić szklankę wody. Proste i skuteczne, prawda?

ŚPIJ SPOKOJNIE
Woda pozwala odpocząć umysłowi, osiągnąć stan skupienia i koncentracji. Picie wody i przebywanie w jej pobliżu to jednak nie wszystko! Woda działa również na zmysł słuchu. Fale morskie lub odgłos deszczu uderzającego o szyby to jedne z najbardziej uspokajających dźwięków. Powstają już nawet strony internetowe, na których można sobie takie dźwięki włączyć, gdy chcemy się np. wyciszyć przed snem lub ukoić nerwy w pracy. My jednak polecamy jak najwięcej kontaktu z oryginalnymi morskimi odgłosami:) Jak twierdzi Orfeu Buxton, profesor na Uniwersytecie Pensylwanii, wodne dźwięki zdają się przesyłać naszej podświadomości komunikat Nie przejmuj się, nie przejmuj się, nie przejmuj się…

CZYSTE CIAŁO – CZYSTY UMYSŁ!
Woda porządkuje myśli. Komu z Was to właśnie pod prysznicem wpadło do głowy rozwiązanie jakiegoś problemu lub inny innowacyjny pomysł? Nam zdarzało się to bardzo często. EUREKA! Tylko nie myślcie tam zbyt długo – przypominamy, że rekomendujemy krótkie prysznicowanie:) Od czasu do czasu, w ramach wyjątkowej okazjonalnej przyjemności pozwólcie sobie jednak także na domowe spa. Sprawdź nasze sposoby na relaksującą jesienną kąpiel >>>

SPORTOWE ENDORFINY
Woda to także aktywności, które pozwalają nie tylko zachować formę i sylwetkę, ale także wyciszyć umysł. To zastrzyk pozytywnej energii, która sprawia, że łatwiej zapomnieć o codziennych zmartwieniach. A gdy sezon wakacyjny się kończy i kąpiele w morzu stają się coraz mniej realne: WYCISZ SIĘ NA BASENIE >>>

Świetnym sposobem na uspokojenie i uporządkowanie myśli są także – ostatnio cieszące się coraz większą popularnością – kolorowanki:) Dlatego dziś w prezencie mamy dla Was kolorowankę wodną, która (mamy nadzieję) ukoi Wasze nerwy i skieruje umysł na wodne tory. Powodzenia:) Kolorowankę możecie ściągnąć poniżej. Wydrukujcie ją sobie i zapełnijcie kolorami – relaksujące chwile gwarantowane. A gdy już pokolorujecie – podzielcie się z nami efektem, wysyłając zdjęcie wypełnionej kolorowanki na FB 🙂 POWODZENIA!

Ściągnij Uspokajającą Kolorowankę Wodną 🙂

wsparcie merytoryczne: dailymail.co.uk, washingtonpost.com, calmclinic.com, huffingtonpost.com, livescience.com

Poprzedni artykuł

WODY DLA URODY!

Następny artykuł

WODY LANIE – MASOWANIE!

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.