A na imię mu Kazimierz… Zbiornik Kazimierz

Jego budowa rozpoczęła się z początkiem 2014 roku i właśnie się zakończyła. Po 21 miesiącach z dumą i radością przedstawiamy Wam Kazimierza z Wyspy Sobieszewskiej. Skąd takie imię i w ogóle kto to taki? Najlepiej sami go odwiedźcie, a wszystkiego się dowiecie. Póki co wskazówką może być dla Was artykuł;)

image

Tak to się zaczęło…

Mowa o Zbiorniku Wody Kazimierz, który powstał przy ul. Lazurowej na Wyspie Sobieszewskiej. To bardzo nowoczesna wieża ciśnień – nie tylko pełni ważną rolę w sieci wodociągowej, ale również sprawdza się jako jedyna w swoim rodzaju wieża widokowa. Mierzy 30 m (tylko 2 m mniej niż falowce na Przymorzu) i jest najwyższym punktem widokowym na Wyspie Sobieszewskiej o pełnej panoramie.

Zbiornik powstał w ramach inwestycji związanej z budową sieci wodociągowej w celu włączenia Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej do gdańskiego systemu wodociągowego. Inwestycję zrealizowano w ramach Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego etap II – przedsięwzięcia, które w ponad 59% dofinansowano ze środków Unii Europejskiej (Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Dzięki budowie wodociągu i zbiornika, mieszkańcy Wyspy mogą być zaopatrywani w zdrową wodę pitną z ujęć głębinowych. Obiekt pozwolił również na eliminację problemów z ciśnieniem wody, wynikających ze specyficznego położenia dzielnicy.

Wieża ciśnień – czyli co?
To budynek o charakterze technicznym. W jego górnej części umieszczony jest zbiornik z wodą, z którego rozprowadza się ją siecią wodociągową do miejsc odbioru (np. mieszkań). Zbiornik zawsze musi być umieszczony powyżej odbiorców wody, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych (tym, którzy zasady nie znają, polecamy zajrzeć tu). Zgodnie z pojęciem tzw. paradoksu hydrostatycznego, im wyżej położony jest zbiornik z wodą, tym wyższe ciśnienie wody uwalnianej do sieci. Dlatego dzięki wieży ciśnień woda może być rozprowadzana grawitacyjnie do każdego z mieszkań znajdującego się poniżej położenia zbiornika, bez dodatkowego zasilania.
To nie wszystkie funkcje zbiornika! Stabilizuje on również ciśnienie w sieci wodociągowej. Dlatego woda może być sprawnie dostarczana mieszkańcom nawet w okresach największego zużycia.

Nie tylko technika
Zbiornik Wody Kazimierz to również miejsce turystyczne i edukacyjne. Wszystko dzięki wspaniałemu tarasowi widokowemu i przestrzeni, na której mieści się ekspozycja materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Walory miejsca jeszcze bardziej podkreśla wyjątkowy krajobraz. Wyspa Sobieszewska jest jedyną w swoim rodzaju. Posiada status wyspy ekologicznej i jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury. Spacery, rowery, podziwianie krajobrazów – to idealne miejsce na rodzinne spędzenie czasu. A do tego Kazimierz, który daje teraz dodatkową możliwość podziwiania otoczenia z tarasu widokowego.

image

Dlaczego Kazimierz?
Patronem zbiornika na Wyspie Sobieszewskiej jest Kazimierz Behlke. To niezwykle ważna postać dla rozwoju gdańskich wodociągów – człowiek, który prawie całe swoje zawodowe życie poświęcił branży.

Urodzony 16 listopada 1932 r., przepracował w gdańskich wodociągach 39 lat (34 lata jako pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i 5 lat jako pracownik Spółki Saur Neptun Gdańsk). Przeszedł w zasadzie wszystkie możliwe szczeble kariery. Zaczynając jako maszynista wydziału produkcji stacji pomp, potem konserwator urządzeń oczyszczalni, majster oczyszczalni ścieków, a następnie kierownik wydziału produkcji, główny specjalista wydziału sieci, kończąc jako zastępca dyrektora ds. eksploatacji. Jak twierdził, pracował zawsze „w samym sercu wodociągów”. Stał się wybitnym specjalistą, a swoją profesją z powodzeniem dzielił się z kolejnymi adeptami wiedzy sanitarno-wodociągowej. Zmarł 15 sierpnia 2013 r. pozostając na zawsze w pamięci wszystkich osób, które miały zaszczyt z Nim współpracować.

Zapraszamy na wycieczkę;)
Wizyta na unikalnej budowli zlokalizowanej w tak pięknym krajobrazie to ciekawy sposób na spędzenie któregoś z jesiennych dni. Dlatego na Zbiorniku Wody Kazimierz prowadzone będą zajęcia edukacyjne. W sezonie 2016 Zbiornik można zwiedzać od maja września do października. Wycieczka jest bezpłatna. By mogła się odbyć musi zapisać się na nią od 10 do 15 osób. Szczegóły, regulamin i zapisy na http://www.giwk.pl/zbiornikwodykazimierz/zapisynawizyty.html

image

Przekonajcie się na własne oczy, jak wygląda Kazimierz:) Ale wcześniej na własne oczy obejrzyjcie filmik poświęcony Zbiornikowi:)

Do zobaczenia na Kazimierzu!:)

About the author

JOIN THE DISCUSSION