Co za rok!

2019 upłynął nam wyjątkowo, bo jubileuszowo (15-lecie).

Starsi o kolejny, podsumowujemy wydarzenia minionego z radością, ale i nie bez nostalgicznej łezki w oku! 😉

✔️ Z początkiem roku dołączyliśmy do projektu badawczego FanpLESStic-sea. Jego celem jest redukcja zanieczyszczenia Bałtyku mikroplastikami oraz zwiększenie wiedzy na temat ich pochodzenia i rozprzestrzeniania.

✔️ W styczniu na Zbiorniku Wody Kazimierz zamontowana została specjalna folia ochronna, która pozwala wyeliminować ryzyko kolizji ptaków ze szklaną powierzchnią okien. Sobieszewska wieża ciśnień jest pierwszym obiektem w Europie, na którym zastosowano takie rozwiązanie.

✔️ 22-24 marca na terenie Zbiornika Wody Stary Sobieski obchodziliśmy Światowy Dzień Wody – wśród atrakcji darmowe zwiedzanie, nowa wystawa czasowa oraz piknik z rodzinną grą wodociągową. Weekend spędziło z nami niemal 1500 osób.

✔️ W maju rozpoczął się sezon zdrojów (25 sztuk) i Fontanny Heweliusza (co weekend w wieczornym duecie z carillonem), a na ulice Gdańska wyjechał mobilny saturator, serwujący darmową kranówkę (do końca września wypiliście jej 10 m3, czyli ok. 50000 porcji).

✔️ 15 czerwca w Parku Jelitkowskim odbył się 6. Bieg do źródeł – święto aktywności i gdańskiej wody.

✔️ Od czerwca do sierpnia Gdański Szlak Wodociągowy przyjmował gości w pełnym 3-obiektowym składzie (Zbiornik Wody Stara Orunia, Zbiornik Wody Stary Sobieski, Zbiornik Wody Kazimierz). W tym czasie cały Szlak odwiedziło łącznie 9060 zwiedzających

✔️ W sierpniu dołączyliśmy do unijnego projektu NonHazCity 2, poświęconego minimalizowaniu narażenia na niebezpieczne substancje chemiczne. To kontynuacja naszych działań w ramach NonHazCity 1 (III 2016 – II 2019).

✔️ 10 sierpnia odbyła się nasza urodzinowa milnonga – Wodowanie Sztuk. Skwer Heweliusza zamienił się w niezwykły plener artystyczny. Muzyka, taniec i sztuka przyciągnęły wielu mieszkańców i turystów.

✔️ 24 sierpnia i 14 września Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód otworzyła się na zwiedzających. W 8 grupach odwiedziło nas łącznie niemal 200 osób, zainteresowanych dalszymi losami zużytej wody.

✔️ W czerwcu, sierpniu, wrześniu i grudniu uruchomiliśmy kolejne zdroje – łącznie 8. Rok 2019 zamykamy z 33 poidełkami, a na 2020 planujemy uruchomienie 15 kolejnych.

🛠️⚙️👷 Przez cały ten czas toczyły się rozmaite prace związane z modernizacją sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (łącznie przebudowaliśmy prawie 7 km i wybudowaliśmy ponad 10). Na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód wytworzyliśmy z biogazu 16 447,7 MWh energii elektrycznej. O aktualnościach w tym zakresie ćwierkamy od paru miesięcy na twitter.com/giwkpl.

Rok jubileuszu, który w dużej mierze świętowaliśmy wspólnie z Wami, upłynął nam pięknie i pracowicie!💙 Co czeka nas w 2020? O planach i celach opowiemy już wkrótce 😊

About the author