Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przygotowała antidotum na rosnącą temperaturę. Sposobem na upał mają być kurtyny wodne. Instalacje te zostaną umieszczone na Targu Węglowym. Podobne urządzenia stanęły już tym roku między innymi w Poznaniu i Lublinie.
Kurtyny to urządzenia stosowane na co dzień przez strażaków podczas akcji gaśniczych. Od kilku lat są popularnym sposobem na walkę z upałami w miastach. Wytwarzają przyjemną wodną mgiełkę, która tworzy efekt mini-fontanny. Wodne ściany są wielką uciechą dla mieszkańców. Korzystają z nich starsi i młodsi, jednak najwięcej radości sprawiają dzieciom.
Wodne ściany uruchamia się tylko przy bardzo wysokich temperaturach. Gdy miasto rozpływa się pod wpływem ciepła, a mieszkańcy są zmęczeni i znużeni − kurtyny wodne są świetnym sposobem na ochłodzenie. Instalacja będzie działała w najgorętszych momentach dnia – od około 12.00 do 18.00.
Sposobem na orzeźwienie, poza terenem Głównego Miasta, mogą być zdroje uliczne, umiejscowione w Brzeźnie i w Jelitkowie. Zdroje zaprojektowali gdańscy architekci, a najlepszą propozycję wybrali sami gdańszczanie. Dzięki miejskim poidełkom, nawet podczas największych upałów można się ochłodzić. Urządzenia są rozmieszczone na terenie nadmorskiego deptaka, więc można z nich skorzystać podczas spacerów, a także w drodze z plaży. Z myślą o zwierzakach, znalazły się tam również specjalne misy, gdzie czworonogi mogą ugasić pragnie. Źródłem orzeźwienia jest także Fontanna Czerech Kwartałów, która znajduje się naprzeciw Kaplicy Królewskiej.
Jak radzić sobie z upałami?
- Należy wypijać minimum dwa litry płynów, najlepiej wody mineralnej. Organizm podczas wydzielania potu bardzo szybko traci wodę, elektrolity oraz sole mineralne. Szczególnie polecane są soki warzywne i owocowe, uzupełniające elektrolity i potas (przede wszystkim sok z natki pietruszki i selera). Brak potasu powoduje obrzęki nóg, które latem są szczególnie dokuczliwe, dlatego dostarczanie go do organizmu jest niezwykle ważne. Można pić też herbatki ziołowe – polecamy szałwię, która zmniejsza potliwość.
- Sposób, rodem z Bliskiego Wschodu, to jogurt naturalny, zmieszany ze szczyptą soli i z wodą – w takiej proporcji, by uzyskać konsystencję odtłuszczonego mleka. Całość mocno wymieszana tak, aby otrzymać pianę. Napój ten gasi pragnienie, a dzięki obecności soli – zatrzymuje wodę w organizmie. Świetnie pasuje do posiłków, szczególnie mięsa.
- Wskazane jest obniżanie temperatury ciała poprzez chłodne prysznice w ciągu dnia. Jeśli mamy zbyt mało czasu na kąpiel, warto schłodzić same stopy zimną wodą. Stopy są bardzo ukrwione, i przepływająca przez nie krew będzie ochładzać cały organizm.
- W domu należy zasłaniać okna, które znajdują się od strony słonecznej. Jeśli pomieszczenie już się nagrzało, warto postawić w nim pojemniki z wodą, ponieważ pod wpływem ciepła zacznie ona parować i ochłodzi je.
- Bezwzględnie należy unikać alkoholu, który obniża ciśnienie i w upalny dzień może wywołać omdlenie.
- Należy pamiętać o nakryciach głowy, chroniących przed udarem słonecznym.
- Ważna jest także ochrona skóry i włosów – powinno się stosować kremy z filtrem, zabezpieczające skórę przed oparzeniem słonecznym. Aby ochronić włosy przed promieniami UV, które osłabiają ich strukturę, należy stosować produkty natłuszczające, jak chociażby naturalny olejek kokosowy.