Nasze wodne sprzęty II – zdroje uliczne

Lato to idealny czas, by nadrobić ewentualne zaległości w znajomości lokalnej wodnej architektury. Pomożemy Wam w tym:) Jeśli zaznajomiliście się już z fontanną – teraz pora na zdroje.

5 z nich (4 od lipca 2012 r., a 1 od czerwca tego roku) znajduje się w Gdańskim Pasie Nadmorskim. Tym bardziej polecamy przespacerować się tamtejszym deptakiem. Uzupełnienie tlenu, lepszy humor i nawodnienie gwarantowane. Zdrojów, z których można napić się zdrowej wody głębinowej, wypatrujcie w poniższych miejscach:

– Park Jelitkowski (przy wejściu na plażę nr 71)
– ul. Jantarowa (na wysokości wejścia na molo w Brzeźnie)
– ul. Jantarowa/ Hallera  (na wysokości wejścia na plażę nr 50)
– ul. Jantarowa/Piastowska (przy wejściu na plażę nr 63)
– ul. Brzeźnieńska (na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej)

3 zdroje wyposażone są dodatkowo w misę dla zwierzaków.

Koncepcja wzornicza zdrojów została wybrana przez gdańszczan w głosowaniu internetowym. Wszystko dzięki konkursowi „ŁYK ZDROWEJ WODY NAD MORZEM”, zorganizowanemu przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną w 2012 r. Autorami projektu są Kaja Pobereżny i Michał Podgórczyk. Prosta, opływowa forma nawiązuje do koloru piasku. Ku naszej uciesze, zdroje te podawane są jako wzór małej architektury związanej z wodą oraz przykład mądrego urządzania przestrzeni publicznej.

Projekt zdroju prezentowany był m.in. podczas Gdynia Design Days.

Co sądzicie o naszych zdrojach? Czy odwiedziliście już wszystkie z nich? Jeśli nie, najwyższa pora to nadrobić i przy okazji oczywiście nawodnić organizm;)

About the author

JOIN THE DISCUSSION