Świat ponad koronami drzew, czyli kolejny sezon na Kazimierzu

Od 10 maja 2018 r. walory przyrodnicze Wyspy Sobieszewskiej i panoramę Zatoki Gdańskiej możecie podziwiać z tarasu widokowego Zbiornika Wody Kazimierz, położonego ok. 10 metrów ponad koronami najwyższych drzew.

7 maja uruchomiliśmy zapisy na darmowe wizyty.
To już IV sezon naszej wieży ciśnień 🙂 

1 ZBIORNIK, 3 FUNKCJE

Kazimierz jest przykładem współczesnej wieży ciśnień, która odgrywa istotną rolę w sieci wodociągowej, pełniąc jednocześnie dodatkowe funkcje: edukacyjną i wieży widokowej.

WIEŻA CIŚNIEŃ, CZYLI… KAZIMIERZOWY PARADOKS HYDROSTATYCZNY  >>>

W ramach zajęć edukacyjnych dotychczas można było skorzystać z wystawy na parterze obiektu, przedstawiającej zasadę działania zbiornika i jego rolę w sieci wodociągowej. W tym sezonie, od 12 maja, udostępniona zostanie dodatkowa, również interaktywna wystawa na poziomie tarasu widokowego, która przybliży zwiedzającym tajemnice Wyspy Sobieszewskiej, m.in. trasy migracji ptaków, częstych bywalców Rezerwatów Ptasi Raj i Mewia Łacha.

Przyjdź i spróbuj złożyć miniaturkę Kazimierza 🙂

Wieża znajduje się w bardzo szczególnym krajobrazowo miejscu: Wyspa Sobieszewska to rejon jedyny w swoim rodzaju. Posiada status wyspy ekologicznej i jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury. Już poprzednie sezony pokazały, że wykorzystanie tego obiektu również jako atrakcji dla mieszkańców i turystów, to był bardzo dobry pomysł i cieszę się, że możemy realizować takie zadanie. – mówi Jacek Skarbek, Prezes GIWK.

  • Zbiornik będzie można odwiedzać w czwartki i piątki o godz. 10:00, 11:30, 13:00 i 14:30 oraz w soboty i niedziele o godz. 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00 i 17:30.
  • Warunkiem udziału w zajęciach edukacyjnych są wcześniejsze zapisy za pośrednictwem formularza lub pod nr tel. 575 317 781.

➡️ ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ ⬅️

Prawda, że pięknie? fot. Monika Leńska

NOC MUZEÓW

Po sukcesie poprzedniego roku, Kazimierz ponownie zostanie udostępniony w ramach wydarzenia Noc Muzeów. Wejścia na taras widokowy możliwe będą w nocy z 19 na 20 maja w godzinach od 19:00 do 1:00. Goście będą mogli obserwować rozgwieżdżone niebo pod okiem astronoma, jak również dowiedzieć się więcej o zasadzie działania profesjonalnych lunet do obserwacji astralnych.

Podczas Nocy Muzeów będą obowiązywać inne zasady wizyt niż w pozostałe dni. Przybywające osoby będą dzielone na 7-osobowe grupy, które kolejno będą wjeżdżać na taras widokowy (wystawy nie będą w tym dniu dostępne). Uczestnicy wydarzenia oczekujący na wejście zostaną wpisani na listę i otrzymają informację, o której w przybliżeniu będą mogli skorzystać z atrakcji. Dzięki temu nie będzie konieczne pilnowanie kolejki, a czas oczekiwania będzie można umilić sobie np. pobytem na pobliskiej plaży.

GDAŃSKI SZLAK WODOCIĄGOWY

Zbiornik Wody Kazimierz jest jednym z filarów naszego projektu „Gdański Szlak Wodociągowy”, którego celem jest kompleksowe zabezpieczenie i uporządkowanie zabytkowych elementów gdańskich wodociągów oraz ich udostępnienie zwiedzającym. Poza Kazimierzem, w ramach projektu niebawem zostaną udostępnione 2 wyjątkowe obiekty stanowiące świadectwo rozwoju Gdańska i techniki: pieczołowicie odrestaurowane Zbiorniki Wody Stara Orunia z 1869 roku i Stary Sobieski z 1911 roku.

 

POLUB KAZIMIERZA NA FACEBOOKU>>>

About the author