Witamy nowe zdroje w Śródmieściu!

W piątek 4 sierpnia 2017 r. o 11:30 zapraszamy na uroczyste otwarcie 2 zdrojów wodnych, które pojawią się przy ul. Świętojańskiej i ul. Szafarnia. Wydarzenie odbędzie się przy Kościele Św. Jana, w pobliżu jednego z oddawanych do użytku zdrojów.

Dwa nowe zdroje są pierwszymi wybudowanymi w historycznej części Gdańska w ramach realizowanego przez nas programu „Gdańskie fontanny i zdroje”. Zapraszamy Was na uroczystość, podczas której oficjalnie oddamy je do użytku 🙂 Gośćmi Specjalnymi piątkowej inauguracji będą:

  • Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Miasta Gdańska
  • Michał Morzy, współautor projektu zdroju przy ul. Świętojańskiej
  • prof. Andrzej Januszajtis, który udzielił wparcia merytorycznego niezbędnego do realizacji programu
  • Karina Rembiszewska – menedżer Śródmieścia

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy również Radnych Dzielnicy Śródmieście, Radnych Miasta z okręgu wyborczego nr 2 oraz wszystkie instytucje, bez których wsparcia realizacja tej inwestycji byłaby niemożliwa.

Projekty obu zdrojów zostały wyłonione w organizowanym przez nas w 2016 r. konkursie „Wodne źródła Gdańska”. Są dostosowane do zabytkowej architektury miasta. Dodatkowo, nowe ujęcia będą wyposażone w specjalne misy umożliwiające korzystanie z wody zwierzętom.

– Cieszymy się, że oddajemy do użytku nowe zdroje, które są kolejnymi inwestycjami zrealizowanymi w ramach konkursu „Wodne źródła Gdańska”. Mam nadzieję, że będą służyły nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również urozmaicą oraz ożywią licznie odwiedzane miejsca w Gdańsku o nowe elementy architektoniczne, które w swojej formie nawiązują do historii tych terenów – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Nowe zdroje są prototypami. Zdrój znajdujący się przy Kościele Św. Jana został wybudowany dla upamiętnienia studni wodnej, która znajdowała się w tym miejscu w XIX w. – to właśnie jej kształt był inspiracją dla projektantów.

Inwestycje wymagały zastosowania nowych rozwiązań np. w przypadku zdroju przy Kościele Św. Jana wykonania siedmiu odrębnych form z betonu architektonicznego o wadze ok. 500 kg. W przypadku zdroju przy ul. Szafarnia przyjęta forma wymagała indywidualnych rozwiązań niestosowanych w innych zdrojach tego typu.

Koszt budowy obu zdrojów to około 80 tys. zł netto. Uwzględnia on nie tylko wykonanie zdrojów, lecz również położenie nowej nawierzchni w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Dodatkowo, na różnicę kosztów w porównaniu z dotychczas stawianymi zdrojami miały wpływ: forma zdrojów, ich rozmiar oraz rodzaj odtwarzanej wokół nawierzchni.

Dotychczas montowane zdroje składają się z jednego powtarzalnego betonowego elementu, wymagającego do produkcji tylko jednej formy, a nawierzchnię wokół zdroju stanowią tradycyjne płytki betonowe układane na małej powierzchni (5-10 m2). Tymczasem przy Kościele Św. Jana odtwarzana nawierzchnia wykonana będzie z nowych płyt granitowych, które muszą być położone na dużo większej powierzchni (ok. 40-50 m2), a w przypadku zdroju przy ul. Szafarnia odtwarzana nawierzchnia jest zbliżona do dotychczasowej, jednak wpływ na koszt miał materiał, którym będzie w tym przypadku kostka granitowa. Stare i nowe zdroje różni ponadto sposób sterowania wypływem wody.

Zakres realizacji tych inwestycji jest nieporównywalny do poprzednich. Główne Miasto to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Każdy nowy obiekt architektoniczny w tym rejonie musi być dostosowany do jego specyfiki, którą tworzy historia i klimat oraz do formy architektonicznej znajdujących się tu budynków. Dlatego projekty zdrojów wymagały tu indywidualnych i oryginalnych rozwiązań.

Kolejne zdroje już wkrótce!

Program „Gdańskie fontanny i zdroje” ma na celu przywrócenie Miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które mogliśmy poznać dzięki publikacji „Studium lokalizacji fontann, studni i zdrojów ulicznych” autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. Program zakłada budowę kolejnych obiektów, z których dwa powstaną już niebawem. Będzie to zdrój przy ul. Chlebnickiej na tyłach Dworu Artusa, który powinien być oddany do użytkowania jeszcze w tym roku oraz zdrój przy ul. Ogarnej, którego budowa zostanie zrealizowana w roku 2018 w ramach prac związanych z rewitalizacją ulicy.

 

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.