Zmęczeni letnim upałem? Ulgę przyniesie wodna mgiełka;)

Latem lubimy spędzać czas na świeżym powietrzu. Wypoczynek w mieście? Oczywiście! Np. na gdańskim Targu Węglowym, który tego lata został zagospodarowany tak, by stać się prawdziwą atrakcją dla mieszkańców i turystów. Również za sprawą – jakżeby inaczej – wody:)

Kurtyna w górę, a może w dół? Ważne, że kurtyna… wodna!:)

image

Proszę Państwa, oto dysza;)

W Gdańsku pojawia się kolejny wodny akcent:) Jest nim niezwykle ciekawa instalacja, która dziś o 13:30 miała swoją premierę – postawiona przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną Sp. z o.o. mgiełka wodna;) Koniecznie musicie zobaczyć ją na własne oczy!

Mgiełka to antidotum na wysoką temperaturę, która latem w mieście potrafi dać się we znaki. Choć lubimy słońce i z niecierpliwością wyczekujemy jego pierwszych promieni, to jednak dłużej utrzymujące się upały potrafią być męczące. Z pomocą przyjdzie właśnie mgiełka z chłodną przynoszącą ukojenie wodą. Mamy nadzieję, że stanie się nowym gdańskim miejscem spotkań;)

Mgiełka składa się z trzech modułów wykonanych z betonu architektonicznego i drewna. W drewnianych żaluzjach ukryte są dysze wodne tworzące wokół instalacji delikatny, wilgotny mikroklimat. – Zamgławiacz został skonstruowany tak, by nie powodował moczenia naszych ubrań, a jedynie pozwalał schładzać się podczas upałów. Mamy nadzieję, że jako element małej architektury posłuży mieszkańcom przez wiele lat, pomagając przetrwać gorące, wakacyjne dni  – mówi Jacek Skarbek, Prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

image

Wszyscy przebiegają:) Przebiegnij i Ty:)

Mgiełka waży około 435 kg (w tym: 372 kg betonu architektonicznego, 45 kg stali nierdzewnej, 6 kg odpornego na warunki atmosferyczne , egzotycznego drewna Iroko oraz 12 kg wewnętrznych instalacji technicznych).W górnych skrzynkach urządzenia umieszczono ozdobną zieleń (oczywiście nie trzeba jej podlewać – mgiełka robi to sama;)). Urządzenie wyposażone jest w 3 dysze wodne, a każda z nich w ciągu minuty przekształca w mgłę około 400 g wody.

image

W dzień chłodzi, w nocy będzie również świecić:)

To nie wszystko! Po zmroku mgiełka stanie się również atrakcją wizualną, dzięki zaawansowanej technologii wykorzystującej energię słoneczną. Wieczorem za wydobywającą się z mgiełki wodą będzie bowiem podążało światło, tworząc ciekawe dla oka podświetlane obłoki mgły wodnej. Jak to działa? Nowoczesne lampy LED zasilane są z ogniw ładowanych z umieszczonego na mgiełce panela solarnego, który w słoneczne dni jest w stanie wyprodukować energię elektryczną wystarczającą na około 10 godzin pracy lamp.

Oprócz wartości praktycznej, urządzenie ma również ciekawą formę architektoniczną, dzięki której pięknie wkomponowuje się w krajobraz i kształtuje ciekawą przestrzeń miejską, w której nowoczesna i dynamiczna forma harmonijnie łączy się z historyczną architekturą.

Mgiełka będzie działała do końca września.

image

Nie mogło zabraknąć saturatora:)

Oprócz mgiełki, atrakcją na Targu Węglowym będzie zaprojektowany i wykonany przez pracowników Saur Neptun Gdańsk SA. zegar słoneczny. Takie konstrukcje powstawały już w Starożytnym Egipcie i były jednymi z pierwszych sposobów odmierzania czasu. Gdańska instalacja odmierza czas z pomocą krążących wewnątrz 300 litrów wody.

Zapowiada się prawdziwie wodne lato w mieście;) Mamy nadzieję, że dzięki mgiełce wodnej niestraszne Wam będą upały nawet, kiedy na zegarze słonecznym zobaczycie, że jest samo południe;)

About the author

JOIN THE DISCUSSION