Chcesz wiedzieć, czy deszcz szybko przejdzie czy utrzyma się dłużej? Nie musisz sprawdzać prognozy. Wystarczy, że spojrzysz… na kałuże!
Jeśli jesteście uważni to z pewnością spostrzegliście, że w pewnych okolicznościach podczas deszczu na kałużach pojawiają się bąble. Zjawisko powiązane jest z napięciem powierzchniowym (o którym wspominaliśmy już kiedyś na blogu). Ciecz na granicy z innym ośrodkiem (czyli np. powietrzem) tworzy niewidzialną błonę, która w przypadku wody jest bardzo trwała, dzięki wzajemnym oddziaływaniom cząsteczek wody (wiązanie wodorowe). Gdy uderza w nią kropla deszczu – powietrze może zostać wciśnięte pod powierzchnię wody, co skutkuje pojawieniem się bąbla.
Aby powstały deszczowe bąble, nie może wiać boczny wiatr – krople powinny bowiem spadać na ziemię pod kątem prostym, co ma miejsce przy bezwietrznej pogodzie. Poza tym krople deszczu muszą być dość spore i poruszać się z dużą prędkością.
Powstawanie bąbli nie ma związku z intensywnością samych opadów. A co z ich długością? Otóż brak wiatru oznacza, że chmura deszczowa nie będzie się poruszała lub będzie to robić bardzo wolno, a co za tym idzie – spadająca z niej woda skumuluje się w jednym miejscu (inaczej niż podczas wiatru, gdy woda wędruje wraz z chmurą). Można więc wysnuć wniosek, że gdy na kałużach pojawiają się bąble, zapowiada się raczej dłuższy (chmura nie odejdzie zbyt prędko) opad. Choć oczywiście nie jest to twardą regułą. Dlatego polecamy jednak tradycyjne prognozy pogody 🙂