Budowanie – oszczędzanie czyli podaj cegłę!

Ekologiczna cegła, która pomaga oszczędzać wodę? To możliwe! Unikalne i nowatorskie rozwiązanie jest dziełem dwóch pochodzących z Korei Południowej projektantów. Jin-young Yoon i Jeongwoong Kwon stworzyli cegłę, która może magazynować deszczówkę i odprowadzać ją do zbiorników podziemnych. Innowacja, ekologia i oszczędność!

Ekologiczny charakter rozwiązania podkreśla fakt, że cegła jest wykonana w głównej mierze ze starych liści oraz plastikowych butelek. Jej konstrukcja umożliwia magazynowanie wody i transportowanie jej np. do podziemnych zbiorników retencyjnych. Struktura cegły łatwo absorbuje wodę – jednak nie wchłania jej całkowicie, a dzięki specjalnym wgłębieniom zgromadzona w cegle deszczówka może swobodnie przepływać w dół, aż do gruntu.

Tak zgromadzona w czasie deszczu woda może zasilać np. pobliskie fontanny, tereny zielone czy toalety publiczne.

 

Projekt jest bardzo ciekawy i wart zainteresowania. Jedyną wątpliwość budzi trwałość cegły – nie wiadomo jeszcze, czy będzie w stanie przetrwać wiele lat i dobrze znieść zmieniające się często warunki atmosferyczne. Niemniej jednak warto to sprawdzić bo tego typu rozwiązanie może w znacznej mierze zwiększyć oszczędność wody!

 

Więcej informacji: http://crispgreen.com/2010/10/biodegradable-bricks-collect-rainwater-automatically/

źródło: www.yankodesign.com

About the author

JOIN THE DISCUSSION