Pierwsze pozytywne skojarzenie z wyspą? Czyżby wyspy egzotyczne? Pora to zmienić! Mamy nadzieję, że już niedługo wyspa jako kierunek cudownej podróży będzie Wam się kojarzyć z Wyspą Sobieszewską:)
Wyspa Sobieszewska jest obecnie dzielnicą Gdańska (w granice administracyjne miasta została włączona w 1973 r.). Powstała 120 lat temu w wyniku działania natury i człowieka (powstanie Śmiałej Wisły i Przekopu Wisły). Do 1895 r. teren ten tworzyły różne osady, wśród których najważniejszą było Sobieszewo wówczas Bohnsack (co po niemiecku oznacza worek fasoli ;)). Za początki turystycznej kariery miejsca uznaje się fakt wystawienia właśnie w Sobieszewie pierwszego nadbrzeżnego pawilonu wypoczynkowego. Jednak dopiero po II wojnie światowej można mówić o rozwoju turystyki, o którym świadczyło powstanie w tej lokalizacji strzeżonego kąpieliska, a w naturalnej konsekwencji – licznych ośrodków wczasowych.
Obecnie Wyspa Sobieszewska jest uważana za najcenniejszy obiekt przyrodniczy Gdańska, a 1228 ha jej powierzchni to Obszar Chroniony. Nieopodal Zbiornika Wody Kazimierz zlokalizowanego w Orlinkach( dziś część Wyspy Sobieszewskiej, dawniej osada Worle) znajdują się 2 wyjątkowe Rezerwaty Przyrody: „Ptasi Raj” i „Mewia Łacha”. Pamiętajcie o nich, wybierając się z wycieczką na Kazimierza (mamy nadzieję, że macie ją w planach;)).
Położenie Rezerwatów zlokalizowanych na Wyspie Sobieszewskiej
źródło: sobieszewska.wyspa.pl
„Ptasi Raj” istnieje już od 1959 r. Mieści się w Górkach Wschodnich, po prawobrzeżnej stronie ujścia Śmiałej Wisły (oddzielającej Wyspę Portową od Wyspy Sobieszewskiej). Na terenie rezerwatu powstała specjalna Ścieżka Przyrodniczo-Dydaktyczna, dzięki której możesz w pełni odkrywać wszystkie jego walory. A jest co podziwiać! Na powierzchni 198,07 ha znajduje się ponad 200 gatunków ptactwa wodnego i błotnego oraz 320 gatunków charakterystycznej dla miejsc zasolonych roślinności. Spotkasz tu przelotne, drobne ptaki śpiewające i duże ptaki wodne oraz błotne: rybitwy, mewy, łabędzie, ptaki siewkowate, kaczki i gęsi. Wielbicieli roślin zachwycą z pewnością takie gatunki, jak chroniony mlecznik nadmorski, sit Gerarda, pięknie kwitnący aster solny czy róża pomarszczona, które występują wśród dominujących szuwarów.
źródło: galeria.mojeosiedle.pl
Rezerwat „Mewia Łacha” znajdujący się w Świbnie jest młodszy i zajmuje 150 ha. Utworzono go w 1991 r. na wniosek Stacji Ornitologicznej Instytutu Ekologii PAN jako rezerwat faunistyczny w celu ochrony kolonii lęgowych rybitw oraz miejsc bytowania ptaków siewkowatych i blaszkodziobych w okresach ich wędrówek. Rezerwat położony jest przy jednym z nielicznych odcinków wybrzeża, na którym wciąż gromadzi się materiał skalny od strony morza i rzeki. Na terenie „Mewiej Łachy” znajdują się młode wydmy oraz małe jezioro deltowe, w którym mieszka rodzina bobrów.
źródło: pleszczynski.blogspot.com
Rezerwat może pochwalić się niezwykłą różnorodnością gatunkową flory i fauny. Stwierdzono tu występowanie około 450 gatunków roślin naczyniowych – wśród nich chronionego mikołajka nadmorskiego oraz storczyka kruszczyka rdzawoczerwonego. W różnych porach roku występuje tu aż 275 gatunków ptaków. Letnie stada mewy małej należą do największych w Europie, a zimowe koncentracje mew i kaczek liczą nawet ponad 100.000 ptaków. Na terenie rezerwatu znajduje się jedyna w Polsce kolonia rybitw czubatych. „Mewia Łacha” jest zimowiskiem ptaków wodnych, pochodzących przede wszystkim z Arktyki, unikatowym w skali Polski lęgowiskiem ptaków wodno-błotnych oraz rzadkim w skali Europy miejscem koncentracji odpoczynkowej i żerowiskowej przelotnych ptaków wodno-błotnych. Od maja do lipca można tu spotkać rybitwy i sieweczki. W czasie lata i jesieni pojawiają się mewy, rybitwy, kormorany, łabędzie i stada ptaków siewkowatych przylatujące z Syberii. Podczas zimy to bezpieczna przystań dla kaczek różnych gatunków, z których najliczniejsze to lodówki, gągoł i czernica. Rezerwat „Mewia Łacha” jest też miejscem występowania szeregu innych zwierząt. Spośród kręgowców bytuje tu m.in. wydra i bóbr europejski, można tu również spotkać fokę szarą i fokę pospolitą.
źródło: trojmiasto.pl
Co ważne, po rezerwacie nie wolno poruszać się swobodnie w okresie lęgowym ptaków, czyli od 15 kwietnia do 15 sierpnia. Od połowy lipca przez teren rezerwatu pomiędzy plażą w Świbnie i ujściem Wisły prowadzi jednak ścieżka, przy której znajdują się ciekawe informacje na temat obiektów przyrodniczych rezerwatu. Można wtedy także odwiedzić obóz ornitologiczny i dowiedzieć się, jak i w jakim celu obrączkuje się ptaki.
źródło: parkmierzeja.pl
O walorach przyrodniczych Wyspy Sobieszewskiej można by pisać bardzo długo. My jednak uważamy, że najlepiej po prostu zobaczyć je na własne oczy. Dlatego nieustannie zapraszamy Was do odwiedzania tego miejsca. Tym bardziej, że jeszcze do 3 października będzie można przy okazji odwiedzić również Zbiornik Wody Kazimierz;)
Zapisy:
http://www.giwk.pl/zbiornikwodykazimierz/zapisynawizyty.html
źródło: southcoastbaltic.eu