Światowy Dzień Wody – jak obchodzono go w Polsce?

W Gdańsku biliśmy rekord picia wody. A jak świętowano w innych miastach naszego kraju? Przedstawiamy krótki przegląd najciekawszych wydarzeń.

Warszawa – Piknik nad Wisłą

W stolicy z okazji Światowego Dnia Wody nad Wisłą pojawiła się ogrzewana hala namiotowa. Na miejscu organizowane były konkursy i zabawy. Atrakcją były również pokazy chemiczne, występy teatrzyku dla dzieci, a także pokazy malowania na wodzie, wycieczki wzdłuż brzegu Wisły oraz prezentacja mobilnego laboratorium Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK). W ramach pikniku uczestnicy mieli okazję zwiedzić Oczyszczalnię Ścieków Czajka oraz zabytkową Stację Filtrów. Imprezę zakończył koncert Ani Rusowicz.

Kraków – Dobra woda prosto z kranu

Tutaj obchody rozpoczęły się – podobnie jak w Gdańsku – już w piątek, 21 marca. Wodociągi Krakowskie zaprosiły szkoły do zwiedzenia Laboratorium Centralnego. W jednym z krakowskich tramwajów (oznaczonym barwami kampanii) przez cały dzień kursowała stworzona specjalnie na tę okazję maskotka-Kropelka, która rozdawała pasażerom słodycze i drobne upominki. W ramach obchodów ŚDW odbyło się również II seminarium naukowe „Jedna woda – wiele problemów”. Głównym sponsorem wydarzenia były Krakowskie Wodociągi, a organizatorem – Sekcja Hydrogeologii AGH.

Katowice – Zaadoptuj rzekę

W Katowicach Światowy Dzień Wody połączono z inauguracją kolejnej edycji projektu „Zaadoptuj rzekę”. 21 marca odbyły się happening, konferencja oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a w sobotę 22 marca – spacer do źródeł Białej Wisełki.

Młodzież uczestnicząca w happeningu „Warkocze dla rzek w kolejce po wodę” rozwijała kule zaplecionych z kawałków materiałów warkoczy, które następnie były zrzucane z dachu budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej do rzeki Rawy tworząc symboliczne strugi wody. .

 

Poznań – Nie lejemy wody – działamy!

W Poznaniu Dzień Wody obchodzono bardzo aktywnie. Fundacja Ratowania Zabytków i Pomników Przyrody zaprosiła wszystkich poznańskich wielbicieli Matki Natury i zapalonych ekologów do akcji „Poznań: Woda Jest Najważniejsza – sprzątanie strumienia Główna”. Wydarzenie rozpoczęło się 22 marca o godzinie 11:30. Zebrane przez ochotników odpady zostały posegregowane i wywiezione na Gratowisko. Organizatorzy zagwarantowali poczęstunek i dobrą zabawę, a do udziału w akcji zachęcali słowami: „Woda, która tonie w śmieciach, z pewnością nie jest zjawiskiem naturalnym : ) Jeśli chcesz coś z tym zrobić, dołącz do nas i… pokaż śmieciowi, gdzie jest jego miejsce!”

Wrocław – Poznaj wodę

21 marca dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnych pokazach filmów, zorganizowano również zwiedzanie aquaparku dla szkół. Ponadto, na Politechnice odbyły się wykłady dot. tematyki wody. 22 marca o 22:00 zorganizowano również specjalny darmowy pokaz filmów dokumentalnych o wodzie.

 

Łódź – edukacyjnie i kulturalnie

Organizatorem obchodów Światowego Dnia Wody był tu Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Zainteresowani mogli zobaczyć wodne akrobacje Ani Filipowskiej (finalistki V edycji programu „Mam talent”), a także bezpłatnie zwiedzić podziemne muzeum kanalizacji Dętka i stację uzdatniania wody na łódzkiej Dąbrowie. Dzieci mogły również wziąć udział w zabawach plastycznych oraz w konkursie wiedzy o wodzie.

Przypominamy, że gdańskie obchody Światowego Dnia Wody wciąż trwają – bijemy rekord w jej piciu! Zapraszamy do korzystania z naszej aplikacji dostępnej na fanpage’u Bliżej Źródeł oraz bezpośrednio pod adresem https://apps.facebook.com/rekordwpiciuwody/ – deklarujcie picie wody i bijcie rekord razem z nami!

image    image

Bliżej Źródeł                   Aplikacja

Krakowska kropla-maskotka
źródło: prostozkranu.krakow.pl

About the author

JOIN THE DISCUSSION