Wodny Gadżet na dziś – niewidzialny parasol

Chcielibyście wyróżniać się na ulicy w szare i deszczowe dni? Być może zainteresuje Was powietrzny parasol.

źródło: yankodesign.com

Air Umbrella to koncepcja, którą stworzyło dwóch koreańskich projektantów: Je Sung Park i Woo Jung Kwon. To wyjątkowa parasolka, która ochroni nas przed deszczem dzięki tzw. kurtynie powietrznej. Urządzenie zasilane jest baterią, której energia powoduje przepływ mas powietrza. Przechodzą one przez całą konstrukcję od dołu do góry, by następnie wydostać się na zewnątrz z siłą tak dużą, że są w stanie stworzyć barierę dla padającego z nieba deszczu. Air Umbrella wygląda trochę jak sporych rozmiarów latarka, natomiast część najbardziej charakterystyczna dla typowego parasola jest niewidzialna – bo stworzona z powietrza.

Schemat działania
źródło: yankodesign.com

Koncepcja ma swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością jest to rozwiązanie nowoczesne – wręcz prekursorskie – i efektowne. Patrząc na nie od strony praktycznej, można już jednak znaleźć kilka wad. Air umbrella – choć składa się w dużej mierze z powietrza – lekka jak powietrze wcale nie jest. Waży od 500 do 800 gramów (w zależności od modelu). Ponadto, żywotność baterii to zaledwie 15 do 30 minut, a zatem jeśli spotka nas dłuższa ulewa, urządzenie może się zwyczajnie rozładować, a my będziemy zmuszeni moknąć lub wyjąć z torby staromodne, ale jednak długowieczne „wyjście awaryjne”, czyli tradycyjny parasol. Koncepcja budzi również wątpliwości z ekologicznego punktu widzenia – po co dodawać baterię do czegoś, co pierwotnie jej nie potrzebowało?

Póki co Air Umbrella nie jest dostępna w sprzedaży. To koncepcja, której realizacja dopiero przed nami. Fundusze na nią były zbierane na popularnej platformie crowdfoundingowej Kickstarter. Na stronie możecie zobaczyć również animację prezentującą rozwiązanie: https://www.kickstarter.com/projects/1243275397/air-umbrella

Co sądzicie o takim pomyśle? Ciekawy i wart realizacji, a może „przerost formy nad treścią”? My jesteśmy chyba jednak zwolennikami tradycyjnych parasoli. Tym bardziej, że obecnie można znaleźć naprawdę różnorodne i zachwycające modele, o czym już niebawem na blogu.

About the author

JOIN THE DISCUSSION