Wodny gadżet na dziś – organy na wodę

Pierwszy instrument, którego schemat działania opierał się na wodzie, powstał około 300 lat przed naszą erą. Nowoczesną wersją tego wynalazku są niezwykłe Organy Morskie znajdujące się od 2005 r. w Zadarze. Opowiemy o nich w ramach Wodnego Gadżetu na dziś – tym bardziej, że 3 dni temu (10 listopada) obchodziliśmy Dzień Wynalazcy.

źródło: croatia.hr

Pierwsze organy, z których dźwięk wydobywał się za pomocą wody, powstały około III wieku p.n.e. Ich konstruktorem był Ktesibios – mechanik i matematyk z Aleksandrii. Ciśnienie powietrza w tych organach było regulowane za pomocą zbiornika z wodą. Wydobywający się z instrumentu dźwięk był dość donośny, dlatego na organach wodnych grano np. w cyrkach, amfiteatrach i w czasie procesji. Dzięki starożytnym dziełom sztuki możemy poznać przybliżony wygląd instrumentu – szczegóły konstrukcyjne są jednak znane tylko ogólnie.

 

Organy morskie w chorwackim Zadarze funkcjonują od 15 kwietnia 2005 r. Ich lokalna nazwa to „Morske Orgulje”. Instrument jest idealnie wkomponowany w architekturę krajobrazu. Organy zajmują 70 metrów nabrzeża i są podzielone na 7 części. W konstrukcję nadmorskiej promenady w Zadarze wbudowano 35 polietylenowych rur o różnych wymiarach. Pod wpływem siły morskich fal wydają one dźwięki. Im większa siła wody (również dzięki przepływającym często w okolicy promom), tym bardziej donośnie brzmi organowa muzyka. Dla podkreślenia niezwykłego efektu, przy morskich organach znajduje się instalacja świetlna, która wieczorem tworzy niesamowity klimat.

 

Twórcą tej docenianej na całym świecie unikalnej perełki architektonicznej jest Nikolai Bašić. W 2006 r. w dowód uznania otrzymał on Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. To duże wyróżnienie tym bardziej, że konkurencja była spora – w konkursie brało udział 207 projektów z 31 krajów europejskich.

 

Część Zadaru, w której znajdują się organy, to według słów kultowego Alfreda Hitchkocka miejsce, z którego widać najpiękniejszy zachód słońca na świecie. To tego cudowne morskie organy i niezwykły spektakl świetlny. Lubimy takie wynalazki! A Was już dziś zachęcamy do rozważenia Zadaru jako destynacji wakacyjnych wycieczek;)

 

Póki co zobaczcie, jak morskie organy prezentują się na filmiku:

About the author

JOIN THE DISCUSSION