Zdarzyło Ci się, że podczas letniego spaceru pragnienie nie pozwalało się zrelaksować lub wydałeś majątek na zakup butelkowanej wody?

W okolicy nadmorskiego deptaka ten problem został rozwiązany. Zainstalowano tam pięć zdrojów, dzięki którym zawsze możesz się orzeźwić. Te miejskie poidełka powstały w ramach inicjatywy „Łyk zdrowej wody nad morzem” przeprowadzonej przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną.

Woda płynąca ze zdrojów jest w pełni bezpieczna i pochodzi ze  źródła głębinowego Czarny Dwór. Charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu i wapnia − pierwiastków o ważnym znaczeniu dla naszego organizmu. Jest zdrowa i orzeźwiająca. Wybierając się w rejony nadmorskie  nie musimy już dźwigać ciężkich butelek, czy bidonów z wodą.

Gdzie można napić się wody?

Miejskie poidełka  znajdują się w pięciu punktach deptaka nadmorskiego:

  • w Parku Jelitkowskim, przy wejściu na plażę nr 71,

  • na skrzyżowaniu ul. Jantarowej i ul. Piastowskiej,
  • przy wejściu na plażę nr 63, w okolicy wejścia na gdańskie molo,

  • na rogu ul. Jantarowej i Hallera, przy wejściu na plażę nr 50,

  • przy ul. Brzezieńskiej – na wysokości skrzyżowania z ul. Młodzieży Polskiej.

Projekt zdrojów w pasie nadmorskim został stworzony w ramach konkursu, zorganizowanego przez GIWK na początku 2012 roku. Konkurs skierowany był do architektów i designerów. O tym, jak będą wyglądały źródełka wody pitnej ostatecznie zadecydowali Gdańszczanie, głosując na jeden z trzech najlepszych projektów. Autorami zwycięskiej koncepcji są Kaja Pobereżny i Michał Podgórczyk Urządzenia mają prostą, opływową formę. Są proste w obsłudze, wygodne w użytkowaniu. Zgodnie z sugestiami mieszkańców trzy z nich wyposażono w dodatkową misę dla zwierząt.

image

Projekt zdrojów ulicznych w pasie nadmorskim

Model zdroju miejskiego został przedstawiony na ubiegłorocznym Gdynia Design Days, podczas wystawy „Ładny kraj”, jako przykład mądrego projektowania przestrzeni miejskiej. Poidełka stały się ważnym przedsięwzięciem, w którym Gdańsk na swoje ulice wprowadza design, czyli wzór przemyślany i atrakcyjny.

Wcześniej zdroje uliczne stawiane były w innych częściach miasta. Tego rodzaju urządzenie spotkamy na przykład na Placu Jana Heweliusza w Gdańsku.

 image

Zdrój na Placu Jana Heweliusza

Poprzedni artykuł

Czysta woda z kałuży

Następny artykuł

Łazienkowa elektrownia wodna

About the author

JOIN THE DISCUSSION