4 PATENTY NA MIEJSKIE FERIE

Idealnie spędzony zimowy czas wolny kojarzy Ci się z wypadem na narty lub – dla kontrastu – wycieczką do ciepłych krajów? Świetny plan, ale zostając w mieście też nie będziesz się nudzić 🙂 

Gratulujemy wszystkim, przed którymi aż 2 tygodnie wolnego. Tych bardziej zapracowanych namawiamy, by z okazji ferii też znaleźli chwilę na zrobienie czegoś dla siebie. Proponujemy łyżwy, nordic walking, bieganie lub basen z późniejszą możliwością wygrzania się w saunie 🙂

ŚLIZGIEM W NOWY ROK

Jazda na łyżwach to nie tylko świetna zabawa, ale też porządny trening aerobowy, który wyrzeźbi ciało i pomoże schudnąć. Godzina na ślizgawce to nawet do 800 kcal na minusie! Niezły wycisk dla czworogłowych mięśni ud (których siła – jako największych mięśni naszego ciała – bardzo mocno wpływa na ogólną formę), ale także wzmocnienie obręczy biodrowej i ramion. Wymusza prawidłową postawę ciała, działa więc trochę jak gimnastyka korekcyjna. Wymaga ruchowej koordynacji – skupiając się tylko na niej relaksujesz umysł. Jeśli lodowisko znajduje się na odkrytej powierzchni, masz też okazję dotlenić i zahartować organizm. To opcja stosunkowo niedroga i osiągalna w większości miast (w Trójmieście mamy do dyspozycji 4 lodowiska: 2 w Gdańsku, 1 w Sopocie i 1 w Gdyni).

CZYŻBY NA ŁYŻWY? >>>

SPACER PO SKANDYNAWSKU

Wywodzący się od naszych północnych sąsiadów nordic walking to świetna propozycja na aktywne zimowe spacery. Pozwoli spalić nawet 400 kcal w ciągu godziny, angażując jednocześnie aż 90% mięśni. Zmęczysz się bardziej niż podczas tradycyjnej przechadzki, ale nie obciążysz organizmu tak bardzo jak np. na nartach biegówkach. Chodzenie z kijami jest łagodne dla stawów, świetnie wpływa na krążenie i trawienie, a praktykowane regularnie – pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i wyrównać ciśnienie krwi. Ze względu na średnią intensywność świetnie sprawdza się np. podczas spotkań z przyjaciółmi (można swobodnie rozmawiać) i jest niezwykle przyjemna. Warunek – odpowiedni ubiór!

NIECH CIĘ KIJE NIOSĄ (WODNA INFOGRAFIKA) >>>

BIEGIEM!

Jako fani tej aktywności, nie mogliśmy o niej nie wspomnieć. Tym bardziej, że właśnie zima jest świetnym czasem na budowanie wytrzymałości, która później stanowi bazę do rozwijania prędkości. Zimowe treningi biegowe to wolne rozbiegania (bez zadyszki!), najlepiej na odśnieżonych nawierzchniach, poprzedzone dynamiczną rozgrzewką. Co z potreningowym rozciąganiem? Jest niezbędne, ale… już w domu! Mięśnie na świeżym powietrzu wychładzają się na tyle szybko, że stretching mógłby być bolesny i nieefektywny. Zimowe biegi mogą dać dużo satysfakcji (i spalić sporo kalorii!) w krótkim czasie – pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujesz. Twoje podstawy: nasmarowanie twarzy tłustym kremem, odpowiedni ubiór, nawodnienie (i najedzenie!), prawidłowe oddychanie. Jeśli biegasz po zmroku – dla bezpieczeństwa załóż coś odblaskowego.

BIEGNIJ DO WIOSNY >>>

PŁYWANIE I WYGRZEWANIE

Jeśli żar tropików w tym roku nie jest Ci dany – nic straconego! Zamiast kąpieli w oceanie i leżenia na słonecznej plaży – idź na basen, a później wskocz do sauny. Choć może nie brzmi to tak atrakcyjnie, gwarantujemy, że poczujesz przypływ endorfin! Pływanie jest świetną aktywnością dla osób mających problemy ze stawami lub cierpiących na schorzenia kręgosłupa. Poprawia też wydolność, zwiększa pojemność płuc i wzmacnia odporność. Pomaga schudnąć i spalić dodatkowe kalorie – godzina wysiłku to np. minus 500 kcal dla osoby ważącej 70 kg.

MARSZ NA BASEN >>>

Świetnym rozwiązaniem po basenowej aktywności jest wizyta na saunie, dzięki której oczyścisz skórę, pozbędziesz się z organizmu toksyn, a także rozluźnisz zmęczone po wysiłku mięśnie. Jeśli nie umiesz pływać – spróbuj innych basenowych zajęć takich jak np. aqua running, auqa aerobik czy aqua cycling 🙂

DLACZEGO WARTO POLUBIĆ SAUNĘ PAROWĄ? >>>

zimowe_aktywnosci

Wystarczy, że podczas zimowych ferii spróbujesz każdej z powyższych aktywności – to 2 treningi tygodniowo, czyli całkiem niezły wynik! Podejmiesz wyzwanie?

SPRAWDŹ BOGATĄ OFERTĘ ZIMOWYCH ATRAKCJI W GDAŃSKU >>>

wsparcie merytoryczne: portalaktywni.com, abczdrowie.pl, lyzwy.net.pl, wformie24.pl, supertrening.net

About the author