LETNIE TRENINGI UZUPEŁNIAJĄCE

Choć teoretycznie (a raczej meteorologicznie) jeszcze wiosna, temperatury przywodzą na myśl już lato. Za nami upalny weekend, przed nami – kolejne ciepłe dni i IV Bieg do źródeł. Jakie aktywności wprowadzić w swój harmonogram, by cieszyć się pogodą i nie cierpieć z powodu obrzęków, a jednocześnie uzupełnić biegowe treningi?

Ciepłe dni to okazja do biegania w plenerze, ale także – do problemów z opuchniętymi nogami czy dłońmi. Im wyższe temperatury, tym bardziej intensywnie musi pracować nasz system termoregulacji – „wewnętrzna klimatyzacja”. Tymczasem upały spowalniają krążenie i sprawiają, że limfa zbiera się w tkankach, sprzyjając powstawaniu uciążliwych obrzęków. Można jednak skutecznie temu przeciwdziałać!

Po pierwsze WODA! Jej picie jest szczególnie ważne podczas upalnych dni, kiedy znacznie szybciej wraz z potem tracimy zapasy płynów. Woda wspomaga też cyrkulację krwi i limfy w organizmie sprawiając, że staje się on mniej podatny na obrzęki.

Latem warto ograniczyć picie kawy, mocnej herbaty i dosładzanych napojów gazowanych!

WODY DLA OCHŁODY >>> 

Po drugie – i na tym się dzisiaj skupimy – AKTYWNOŚĆ! Zwłaszcza, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. Prawidłowe krążenie w nogach to swego rodzaju pompa, która wspiera przepływ krwi i limfy w całym organizmie, a co za tym idzie – pomaga sercu. Dlatego jeśli w pracy siedzisz – pamiętaj o regularnym rozprostowywaniu nóg i codziennym (co najmniej godzinnym!) spacerze, który przywróci prawidłową równowagę płynów w organizmie.

To jednak nie wszystko – ważna jest także regularna aktywność o nieco większej intensywności.

Świetnym (ba, naszym ulubionym!) wyborem jest oczywiście BIEGANIE. Warto jednak wspomagać je innymi dyscyplinami sportu, które dobrze wpłyną na krążenie (co przyda się szczególnie latem), ale także będą stanowić świetny TRENING UZUPEŁNIAJĄCY.

Każdemu biegaczowi polecamy JOGĘ (wyciszy organizm, rozciągnie mięśnie i nauczy pracy z oddechem), PŁYWANIE (odciąży stawy, zwiększy wydolność i wzmocni ciało), regularne DOMOWE ĆWICZENIA ogólnorozwojowe (np. zaraz po przebudzeniu), a także MASAŻ, który choć wydaje się być bardziej relaksem niż aktywnością, to jednak pobudza ciało i rozluźnia je, przygotowując do dalszego wysiłku.

Co wybierasz?

IV BIEG DO ŹRÓDEŁ – DO ZOBACZENIA 3.06!

Poprzedni artykuł

Biegaczu, rozgrzej się!

Następny artykuł

Nawadnianie dla aktywnych

About the author