NAPOJE ENERGETYCZ…NIE!

Potrzebujesz przysłowiowego „kopa”? Nie sięgaj po energetyki! Skuś się na naturalne zamienniki.

W jednym z poprzednich tekstów zachęcaliśmy Was do samodzielnego przygotowania napoju izotonicznego. Przekonywaliśmy też, że np. dla biegaczy (ale tak naprawdę dla nikogo) napoje energetyczne nie są dobrym rozwiązaniem – a to ze względu na mało ciekawy skład.

BIEGACZU – ZRÓB SOBIE DOMOWY IZOTONIK! >>>

CO ZNAJDZIESZ W NAPOJU ENERGETYCZNYM?

Najważniejsze składniki to kofeina, tauryna, guarana, witamina B, czasem dodatki ziołowe. No i cukier. Bardzo wysoki poziom cukru – jeden napój może zaspokoić nawet ponad 70% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka 😲 Do tego woda, dwutlenek węgla i mnóstwo sztucznych dodatków (mających poprawić kolor, smak czy zapach) – regulatorów kwasowości, barwników i konserwantów, jak np. błękit brylanowy, karagen, benzoesan sodu czy koszenila. Mogą one podrażniać układ pokarmowy i negatywnie wpływać na stan zębów i dziąseł, uszkadzając szkliwo i zwiększając podatność na gromadzenie się bakterii.

Jeśli potrzebujesz kofeiny – wypij kawę!
Odpowiednią ilość witamin z grupy B (nie ma naukowych dowodów na jej energetyzujące właściwości) powinna dostarczać dobrze zbilansowana dieta.

CO W ZAMIAN?

Przede wszystkim, ogólny poziom energii podniesie już samo regularne NAWADNIANIE, dzięki któremu rzadziej będziesz odczuwać zmęczenie. Możesz jednak nieco podkręcić smak i walory wody, dodając do niej np. sok z cytryny i szczyptę pieprzu cayenne, który w naturalny sposób podnosi poziom energii i wspiera pracę układu krążenia. Świetna będzie też mieszanka wody z 2 łyżkami miodu (naturalny cukier) oraz imbirem, kardamonem i kurkumą.

Spróbuj też klasycznej zielonej herbaty, która – krótko parzona – także działa pobudzająco. Fanom oryginalnych smaków energii doda też z pewnością YERBA MATE, która dodatkowo korzystnie wpłynie na krążenie i funkcjonowanie mózgu, dlatego polecana jest w okresie wzmożonego wysiłku: tak fizycznego, jak i umysłowego. Jeśli dużo pracujesz i chcesz zwalczyć związane z tym zmęczenie czy ból głowy – pomoże kawa z dodatkiem cytryny.

Polecamy też napar przyrządzony ze sproszkowanego korzenia żeń-szenia, który doda energii, poprawi pamięć i koncentrację i wzmocni organizm

Świetnym naturalnym energetykiem będą także kompozycje na bazie wody kokosowej (która swoją drogą jest też nazywana naturalnym izotonikiem 😃) . Wystarczy dodać do niej np. mleko lub jogurt oraz połówkę dojrzałego banana i pomarańczy, a następnie zmiksować 😃

WODNA KOKOSANKA? CZEMU NIE! >>>

Natura dała nam tyle ciekawych rozwiązań dodających energii – zanim sięgniesz po chemiczny napój, wypróbuj je wszystkie!

Następny artykuł

Pij zdrów!

About the author