Niskokaloryczne, odżywcze i naprawdę smaczne! Czy próbowaliście już gotowania na parze (oczywiście wodnej 🙂 )?
To jedna z najzdrowszych metod przyrządzania potraw. Pozwala zmniejszyć ich kaloryczność i zawartość tłuszczu (w stosunku do smażenia czy duszenia), a także (w większym niż w przypadku gotowania tradycyjnego stopniu) zachować witaminy i składniki mineralne. Nie wymaga też dodawania soli, bo wydobywa z potraw naturalny słony smak. To świetne rozwiązanie dla dzieci i karmiących mam oraz dla wszystkich, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy lub po prostu żyć zdrowiej.
Przyprawiając gotowane na parze potrawy warto używać przede wszystkim ZIÓŁ.
Dzięki parowarom, które umożliwiają jednoczesne przyrządzanie (na różnych poziomach) kilku rodzajów potraw (np. mięs, ryb, owoców morza, warzyw, owoców, kasz, ryżu) zdrowe gotowanie może być również ekspresowe – pojęcie fast food nabiera tu zupełnie nowego znaczenia! Nie tylko fast, ale również easy – nawet początkujący domowy kucharz lub całkowity laik znakomicie poradzi sobie z obsługą parowaru i nauczy się przyrządzać zdrowe i pyszne potrawy.
Kluski o wdzięcznej nazwie PAMPUCHY (podawane na słodko, a także w wersji wytrawnej z sosem pieczeniowym) to przykład tradycyjnego polskiego dania, które można przyrządzić na parze.
Wypróbuj przepis na pyszne parowane PAMPUCHY >>>
Ceny parowarów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset zł. Urządzenie zużywa stosunkowo niewielką ilość energii, a zatem jest tanie w eksploatacji. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na ilość pojemników, moc, a także dodatkowe funkcje i wyposażenie (np. podkładki do jajek, aromatyzery do ziół, automatyczny timer czy funkcja trzymania ciepła).
Parowar jest przydatny, ale wcale nie niezbędny!
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z gotowaniem na parze – nie musisz kupować urządzenia! Za niewielką kwotę możesz zaopatrzyć się w sklepie AGD w specjalne sitko. Wystarczy rozłożyć je na garnku, a na nim umieścić produkty. Możesz spróbować użyć także zwykłego kuchennego sitka, jeśli jest na tyle duże, by zamocować je na uchwytach garnka.
CZY WIESZ, ŻE…
- Jeśli gotujesz na parze ziemniaki, warto pokroić je na mniejsze części.
- To, co gotuje się najdłużej, powinno być na najniższym poziomie.
- Para wodna doskonale wydobywa smak ryżu, zwłaszcza basmati i jaśminowego.
- Gotowanie na parze jest tradycyjnym sposobem przyrządzania kaszy kuskus.
- Gotowanie na parze potęguje smak i aromat potraw.
- Na parze można gotować w pergaminie lub folii. Metoda sprawdzi się zwłaszcza w przypadku ryb, ale także np. sałaty, szpinaku czy kapusty pekińskiej (które gotują się wtedy w parze z puszczonych przez siebie soków).
UWAGA! Podczas gotowania na parze temperatura sięga nawet 120°C, więc czas przyrządzania potraw jest krótszy, niż w przypadku tradycyjnego gotowania.