Firmy i instytucje są współodpowiedzialne za degradację środowiska i zmiany klimatu, dlatego działania na rzecz poprawy sytuacji są w ich przypadku szczególnie istotne!
16 listopada odbyło się Pomorskie Eko Forum. To największa debata środowiskowa na Pomorzu – możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń i poglądów między instytucjami i firmami związanymi z sektorem ochrony środowiska w regionie. Braliśmy udział w towarzyszącej wydarzeniu rozmowie na temat działań prowadzonych w biznesie i samorządach.
W nawiązaniu do rozmowy, dziś na blogu kilka słów o 3 istotnych projektach, w ramach których troszczymy się o klimat i o środowisko.
DOBRE NAWYKI W MIEJSCU PRACY – ZIELONE BIURO
Projekt realizujemy od 2012 roku. Na początku naszym celem było wdrożenie w firmie standardowych rozwiązań, takich jak segregacja odpadów, oszczędność papieru (druk dwustronny, zakup papieru z certyfikatami ekologicznymi), energii (oznakowanie wyłączników światła specjalnymi naklejkami) czy wody (wylewki z czujnikiem, perlatory).
Jednym z największych wyzwań była – niezbędna, by poprawić poziom segregacji odpadów – likwidacja koszy na śmieci w pokojach biurowych .
Z czasem rozwijaliśmy działania o inne aspekty, takie jak stosowanie ekologicznych środków czystości i środków ochrony osobistej na bazie naturalnych składników, wymiana plastikowych czajników na te wykonane ze stali nierdzewnej i oczywiście promowanie picia wody z kranu, a także dbałość o zdrowie (kondycję fizyczną i psychiczną) pracowników.
Postawiliśmy na komunikację, odpowiednie materiały wspierające (broszury, ulotki, naklejki), benefity (m.in. dedykowane gadżety oraz dodatkowe korzyści – np. dostawa owoców, konsultacje z fizjoterapeutą czy treningi biegowe).
Systematycznie organizujemy też promujące troskę o środowisko konkursy z nagrodami i warsztaty w duchu zero waste (np. świąteczne). W zeszłym roku firmową choinkę udekorowaliśmy m.in. stworzonymi przez pracowników i ich pociechy drewnianymi bombkami. Materiałem wyjściowym do ich przygotowania były drewniane medale, które pozostały nam z Biegu do źródeł.
Zobacz, jak wyglądały nasze dekoracje >>>
MNIEJ MIKROPLASTIKU W BAŁTYKU – FANPLESSTIC-SEA
Od 2019 roku bierzemy udział w międzynarodowym projekcie badawczym FanpLESStic-sea, który zrzesza organizacje partnerskie z 8 krajów nadbałtyckich: Szwecji, Finlandii, Norwegii, Danii, Polski, Łotwy, Litwy i Rosji. Celem projektu jest zwiększenie wiedzy na temat pochodzenia mikroplastiku i dróg jego rozprzestrzeniania, ocena skuteczności technologii pozwalających zmniejszyć ładunek mikroplastiku lub ograniczyć ryzyko jego przedostawania się do wód, a także zwiększenie wiedzy i zaangażowania osób podejmujących decyzje poprzez sugestie, w jaki sposób wdrożyć opłacalne metody redukcji mikroplastiku.
Mikroplastik jest wszędzie. Jego obecność stwierdza się praktycznie w każdym elemencie środowiska, jak również w tkankach zwierzęcych i w ludzkich organizmach. Dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości społecznej w tym zakresie i przekonanie decydentów o istnieniu i randze problemu.
Mikroplastik pogarsza jakość wód, negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmów, zwłaszcza wodnych. Znajdujące się w morzach i oceanach cząsteczki mikroplastiku są szkodliwe dla fitoplanktonu, stanowiącego istotny mechanizm usuwania dwutlenku węgla z atmosfery oraz mechanizm produkcji węglowodanów dla zooplanktonu i większych zwierząt uczestniczących w usuwaniu węgla w głębinach oceanicznych (obecność plastiku w morzach i oceanach spowalnia ich zdolność do pochłaniania CO2).
Na terenie Gdańska projekt obejmuje badania zawartości mikroplastiku w wodzie pitnej i w ściekach oraz weryfikację stopnia jego usuwania w wyniku procesu uzdatniania wody pitnej i oczyszczania ścieków w gdańskiej oczyszczalni. Część badań ma na celu sprawdzić skuteczność eliminacji mikroplastiku ze ścieków poprzez zastosowanie złóż hydrofitowych – to nowa technologia, która mogła być przetestowana dzięki powstałej na terenie oczyszczalni stacji pilotażowej.
Więcej o projekcie FanpLESStic-sea >>>
POMYŚL, ZANIM KUPISZ – MIASTO NA DETOKSIE
W ramach udziału w międzynarodowym projekcie NonHazCity (etap I i II) prowadzimy też działania mające zachęcić gdańszczanki i gdańszczan do świadomego unikania niebezpiecznych substancji chemicznych, które szkodzą zdrowiu i niekorzystnie wpływają na stan otaczającego nas środowiska – również wodnego. Takie substancje występują powszechnie w naszym codziennym życiu. Bywają składnikiem różnorodnych produktów, takich jak środki higieny osobistej, kosmetyki, domowe środki czystości, a nawet zabawki. Są obecne w elementach wyposażenia domu (np. w meblach), w materiałach wykorzystywanych przy pracach remontowych (farby, lakiery, rozpuszczalniki) oraz w wielu innych artykułach używanych każdego dnia. Największą grupę stanowią związki endokrynnie czynne, które mają strukturę zbliżoną do ludzkich hormonów. Ich obecność w naszym otoczeniu może więc mieć negatywny wpływ na pracę układu hormonalnego, co z kolei może zwiększać ryzyko różnych chorób, takich jak alergie, otyłość, cukrzyca typu II, nowotwory hormonozależne, czy zaburzenia metaboliczne i płodności.
Najwięcej szkodliwych chemikaliów może uwalniać się z produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, dlatego duża część komunikacji w ramach kampanii poświęcona jest właśnie tym zagadnieniom i sposobom, które pozwalają ograniczyć korzystanie z plastiku, jak m.in. przeprowadzona w 2021 r. specjalna akcja „Nie Plastikuj”.
Więcej o projekcie Miasto na detoksie >>>
Jako podsumowanie dyskusji, prowadzonej podczas Pomorskiego Eko Forum 16 listopada 2021 roku powstał „Zeszyt Dobrych Praktyk Pomorskiego Eko Forum”. Znajdziecie tam przykłady służących poprawie jakości środowiska naturalnego dobrych praktyk wśród spółek samorządowych i pomorskiego biznesu.
Kliknij, aby zobaczyć publikację: