Grunt to woda! Światowy Dzień Wody 2022

Ustanowiono go dokładnie 20 lat temu. Przypada co roku 22 marca i jak zawsze chcemy świętować go z Wami. Co jest motywem tegorocznych obchodów i co przygotowaliśmy dla Was w ramach tych GIWKowych?

Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ w 1992 r. w celu podkreślenia ważnej roli wody i zagrożenia związanego ze zmniejszeniem jej rezerw, ma inspirować do zrównoważonego gospodarowania wodnymi zasobami.

Każdego roku motyw przewodni obchodów ustala Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wody (UN-Water). W 2022 są nim WODY GRUNTOWE.

Wody gruntowe to najłatwiejsze do pozyskania (po wodach powierzchniowych) zasoby wody słodkiej (w stanie płynnym). To one wspierają dostawy wody pitnej, systemy sanitarne, rolnictwo, przemysł i ekosystemy. Dla ludzi stanowią więc grunt zdrowego odżywiania i umożliwiają korzystanie z udogodnień cywilizacyjnych. Zasoby te są jednak bardzo małe – woda słodka (ogółem) stanowi zaledwie 1% wszystkich wód na ziemi.

GRUNTOWE, CZYLI…?

To część wód podziemnych znajdująca się w tych warstwach wodonośnych (geologicznych formacjach skał, piasków i żwirów zawierających znaczne ilości wody), które od góry są przepuszczalne, a od dołu – słabo- lub nieprzepuszczalne. Wody gruntowe zasilają źródła, rzeki, jeziora i tereny podmokłe oraz przenikają do oceanów. Ich zasoby odnawiają się głównie dzięki opadom deszczu i śniegu, infiltrującym grunt.

TEMAT: WODY GRUNTOWE

Świętujemy pod hasłem GRUNT TO WODA

Zaopatrzenie Gdańska w wodę opiera się na wodach podziemnych w prawie 90% (nieco ponad 10% zapotrzebowania pokrywa ujęcie wód powierzchniowych w Straszynie). Woda z ujęć podziemnych, w tym gruntowych jest najczystsza (przenikanie na dużą głębokość powoduje jej samooczyszczanie – nie wymaga ona więc skomplikowanych procesów uzdatniania) i najbogatsza w minerały. Wody gruntowe są naszym cennym zasobem. Musimy o nie dbać, a na ich stan ma wpływ każdy z nas!

To, co robimy na powierzchni, ma znaczenie pod ziemią. Zostawianie śmieci w lesie, wrzucanie ich do ubikacji, gaszenie niedopałków na plaży… choć pozornie niezwiązane z wodą, tego typu zachowania mają realny (negatywny!) wpływ na stan zasobów wody pitnej!

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody 2022 przygotowaliśmy coś do słuchania, coś do oglądania i… coś do podarowania – wszystko związane z dbałością o wody gruntowe 🙂

EKOLOGICZNE OPOWIADANIA – DLA UCHA I DLA OKA

Przed Wami wyjątkowy audiobook! „Sieci nie lubią śmieci – Opowiadania ekologiczne” to zbiór opowiadań stworzonych przez gdańskich licealistów w ramach 7. edycji naszego konkursu „Dlaczego sieci nie lubią śmieci?”.

Opowiadania w pomysłowy sposób zwracają uwagę na konsekwencje środowiskowe, jakie może wywołać pozostawianie śmieci w nieprzeznaczonych do tego miejscach lub wprowadzanie odpadów i chemikaliów do kanalizacji sanitarnej. Fantastycznie odczytane przez Rafała Ostrowskiego, łączą edukację z rozrywką.

Tym, którzy od słuchania wolą czytanie, polecamy publikację internetową, okraszoną dedykowanymi ilustracjami 🙂

BAWEŁNIANE TORBY DLA ZASŁUCHANYCH

W związku z premierą audiobooka, mamy też dla Was małe wyzwanie. W wodnych historiach skryło się pewne HASŁO! 50 pierwszych osób, które odsłuchają materiał i prześlą nam owo hasło na konkurs@giwk.pl, otrzyma od nas praktyczną i przyjazną środowisku wielorazową torbę w rozmiarze XL. Mocna i pojemna, posłuży przez lata, pomagając zadbać o środowisko (także wodne!). Pomieści zarówno spore zakupy, jak też piknikowy czy plażowy ekwipunek 🙂

Akcja potrwa do wyczerpania torbowych zapasów! 

 

HYDROMISJA – NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Realizowany przez nas od lat program edukacji ekologicznej, od 2021 roku funkcjonuje pod nazwą HYDROMISJA (wyboru nazwy dokonaliśmy z pomocą internautów). To także Centrum Edukacyjne, które powstało przy budynku ITPO na terenie Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód. 

Właśnie wystartowaliśmy ze stroną internetową!

Na www.hydromisja.pl znajdziecie informacje o naszych działaniach, ale też bazę wiedzy, która może posłużyć jako edukacyjna inspiracja w zakresie ochrony środowiska, ekologii i gospodarki wodno-ściekowej (m.in. książeczki, kolorowanki, infografiki, filmy, animacje i broszury). Polecamy w szczególności edukatorom, ale też wszystkim innym zainteresowanym wodnymi tematami 🙂

>>> MATERIAŁY EDUKACYJNE O WODZIE <<<

Więcej o gdańskich zasobach wód gruntowych oraz ich ochronie⤵️

Monitoring = woda dla pokoleń!

Z którego piętra jest gdańska woda?

Skąd się bierze gdańska woda?

Jak chronimy ujęcia?

Czym jest uzdatnianie wody?

 

 

Poprzedni artykuł

TEMAT: WODY GRUNTOWE

About the author