Zamgławiacze jakich nie znacie

„Wielka piątka” – to chlubny bilans zamgławiaczy, które znajdują się na terenie Gdańska. O lokalizacji dwóch z nich – przy plaży na Stogach oraz w Parku Reagana, zadecydowaliście podczas głosowania w ramach akcji „Wodowanie lata”. Przypomnijmy, czym są zamgławiacze, gdzie je możecie znaleźć i jakie tajemnice skrywają przed spragnionymi letniego orzeźwienia użytkownikami;)

Gdańsk zamgławiaczami stoi – tak można śmiało powiedzieć o tym pięknym mieście, gdyż na jego terenie znajduje się aż pięć takich urządzeń. Na amatorów „wodnej mgiełki” czekają zamgławiacze na Targu Węglowym, w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym (w dwóch miejscach), w Parku Reagana, a także przy wejściu na plażę w Stogach

Czym są zamgławiacze? To urządzenia stanowiące bardziej estetyczną i wygodniejszą alternatywę dla węża strażackiego. Rozpylają delikatną wodną mgiełkę, która nawilża i orzeźwia każdego, kto znajduje się w ich zasięgu J Urządzenia włączają się automatycznie, gdy temperatura przekroczy 25° C i wyłączają się przy nagłej zmianie pogody.

zamglawiacz_2

Jednak walory użytkowe to nie wszystko – gdańskie zamgławiacze bardzo dobrze komponują się z architekturą miasta i cieszą oko – zarówno w dzień i w nocy.

Zamgławiacze wykonane są z betonu architektonicznego i drewna – prostych, solidnych materiałów. Wewnątrz drewnianych żaluzji skrywają się dysze wodne – to właśnie one są odpowiedzialne za wilgotny mikroklimat wokół instalacji. Zamgławiacze cieszą oczy zarówno za dnia, jak i w nocy. 😉 Nocą, oprócz wody, z urządzenia wydobywa się światło, które podświetla obłoki pary wodnej tworząc fantastyczne obrazy.

zamglawiacz_3

Kropką nad „i” (a raczej „z” J) są kwiaty zwieńczające całą konstrukcję zamgławiacza. Nawilżane delikatną mgiełką wodną odwdzięczają się pięknym wyglądem i zapachem.

Mówiąc o zamgławiaczach nie sposób nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym, który jest dużym atutem tych urządzeń. Dzięki zastosowaniu specjalnego ogniwa fotowoltaicznego, połączonego z akumulatorem żelowym, zamgławiacz może pracować przez około 10 godzin bez dodatkowego źródła zasilania.

Piękno, ekologia i… letnie orzeźwienie – tak w skrócie można zdefiniować zamgławiacze. O ich walorach najlepiej przekonacie się w upalny dzień… na własnej skórze, do czego gorąco zachęcamy J

 

About the author