Co robią gdańskie wodociągi, żeby chronić wodę?

Właśnie ukazał się raport Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, w którym można zapoznać się z inwestycjami, jakie są prowadzone przez gdańskie wodociągi. Raport GIWK prezentuje między innymi wyniki badań opinii gdańszczan na temat działań prowadzonych w zakresie rozwoju infrastruktury i na rzecz poprawy jakości wody. Jak się okazuje, o tych inwestycjach słyszała przynajmniej jedna trzecia mieszkańców Gdańska. Większość z nich uważa, że nasza kranówka poprawiła się w ciągu ostatnich lat.

image

Ogólna długość sieci wodociągowej w Gdańsku wynosi 1307 km. Aby zabezpieczyć tak duży obszar i zadbać o źródła wody pitnej dla przyszłych pokoleń GIWK postanowił zbudować kompleksowy system obserwacji, który pozwala na monitorowanie stanu wód podziemnych.

GIWK zainicjował projekt „Monitoring wód podziemnych w Gdańsku i Sopocie”, który zrealizował we współpracy z AQUA-Sopot Sp. z o.o. oraz Gminą Miasta Gdańsk. Przedsięwzięcie zostało dofinansowaneprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejw Gdańsku. Łącznie wykonano 24 016 testów. Do realizacji badań pobrano 465 próbek wody, a sieć obserwacyjną stanowiło 320 punktów – 294 na terenie Gdańska i 26 w Sopocie. Dane, które udało się zgromadzić podczas tych badań pozwalają na kompleksową ocenę stanu chemicznego wód podziemnych. Stały monitoring umożliwia skuteczną ochronę wody pitnej przed ewentualnymi zagrożeniami.

image

Cały raport znajduje się na stronie: http://www.giwk.pl/o-nas.html

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.