Odżywcza i prozdrowotna moc wody jest znana nie od dziś i wiąże się również z jej bogatą symboliką. Woda to podstawa świata i geneza życia. Dlatego znalazła swoje miejsce w mitach, wierzeniach
i obrzędach. Czytając naszego bloga wiecie o niej coraz więcej. Najwyższa pora poznać kulturowe znaczenie wody!
Woda to jeden z żywiołów
źródło: www.kulka.mazury.pl
Jak zapewne pamiętacie jeszcze ze szkoły, woda jest jednym z żywiołów. W różnych kulturach występują jednak różne ich liczby. I tak, w tradycji europejskiej woda przeciwstawiana jest Ziemi, Powietrzu i Ogniowi, a w chińskiej – Ogniowi, Metalowi, Drewnu i Ziemi. W Japonii występuje jako jeden z 5 żywiołów – pozostałe to Ogień, Powietrze, Ziemia i Piorun. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w kulturze celtyckiej, w której występują tylko 3 żywioły: Ziemia, Ogień i Sztorm. Woda jest tutaj częścią ostatniego z nich.
źródło: crowsnestecology.wordpress.com
Woda, zwłaszcza w kulturze słowiańskiej jest postrzegana jako geneza wszelkiego bytu i fundament świata. To odżywcza substancja zapewniająca życie, witalność i siłę, a także posiadająca właściwości lecznicze. Od najdawniejszych czasów wykorzystywana była do rytuałów związanych z nadejściem wiosny. Symbolizuje żywotność, płodność i oczyszczenie. W wielu religiach zanurzenie w wodzie oznacza odrodzenie (przykładem jest choćby chrzest). Woda jest często elementem mitów o stworzeniu świata. Uważa się ją również za medium ułatwiające przejście ze świata żywych do świata zmarłych.
Mimo tak pozytywnego znaczenia, ten żywioł ma również swoje ciemne strony. Bywa postrzegany jako groźny, złowrogi i destrukcyjny. Tę dwuznaczność wody, która z jednej strony jest życiem, a z drugiej – potrafi je również odebrać, dobrze oddaje znana nam dobrze symbolika potopu.
Woda to szczęście i życie, jednak potrafi ona nieść ze sobą również zagrożenie.
źródło: ciaraisforever.tumblr.com
Wodzie przypisuje się również zdolność pośredniczenia w kontaktach między światami i przenoszenia informacji. To unikalna substancja, która posiadła umiejętność samodzielnego objawiania swojej siły. Płynąc pomiędzy światami przeszłości, teraźniejszość i przyszłości, ma z nimi nieustanny kontakt. Dlatego niektórzy twierdzą, że woda posiada właściwości prorocze i wykorzystują ją np. we wróżbach.
O bogatej symbolice wody w naszej kulturze może świadczyć mnogość powiedzeń, w których się zachowała. Poniżej kilka z nich, na pewno je znacie:) Podkreślają jej siłę, nieokiełznanie, energiczność, zmienność i nieprzewidywalność.
- Cicha woda brzegi rwie
- Dopóty dzban wodę nosi, dopóki się ucho nie urwie
- Patykiem na wodzie pisane
- Robić wodę z mózgu
- W gorącej wodzie kąpany
- Spływa jak woda po kaczce
- Rzucić kogoś na głęboką wodę
- O chlebie i wodzie
- Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki
Woda jest niezwykła. Źródło zdrowia i witalności, piękno, dynamika, a także bogata symbolika. Z jednej strona żywioł łagodny i przynoszący siłę, a z drugiej – złowieszczy, groźny i tajemniczy. Jak jej nie uwielbiać?
źródło: www.dropbydrop.eu