Kawa czy… kawa?

Statystycznie stanowi ok. 75% wszystkich napojów bezalkoholowych, spożywanych regularnie na całym świecie. Jej popularność idzie w parze nie tylko z walorami smakowymi, ale i właściwościami prozdrowotnymi.

Kawa jest źródłem antyoksydantów i witamin z grupy B. Usprawnia mechanizmy obronne organizmu, opóźnia procesy starzenia, pobudza metabolizm i krążenie, poprawia pamięć, koncentrację i nastrój. Zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona.

Jej  dzień w wielu krajach obchodzi się 29 września, ale z różnych względów warto, aby stał się codziennością!

NIE ODWADNIA

Badacze z Uniwersytetu w Birmingham wykazali, że umiarkowane picie kawy nie powoduje odwodnienia. Przeciwnie – można ją zaliczyć do napojów, które dostarczają organizmowi wody. Mit o odwadnianiu związany jest częściowo z lekko moczopędnym działaniem kawy. Nie jest ono jednak na tyle silne, aby odwodnić organizm, a zawarta w kawowym napoju woda wyrównuje deficyt płynów. Kofeina wykazuje właściwości diuretyczne tylko u osób nieprzyzwyczajonych do tego związku – przy spożyciu ok. 250-300 mg w 1 dawce (espresso – 65 mg).

Czy kawa wypłukuje magnez?

Trochę tak, ALE jednocześnie go… uzupełnia. 200 ml kawy parzonej lub rozpuszczalnej zawiera ok. 12 mg pierwiastka, a espresso – 48 mg (tyle co w 30 g gorzkiej czekolady).

Kofeina spożywana w umiarkowanych ilościach (3-5 filiżanek kawy dziennie), pobudza w naturalny i zdrowy sposób. Zwiększa spostrzegawczość, koncentrację i refleks. Dobrze wpływa na zdolność zapamiętywania. Korzystnie wpływa na ukrwienie skóry. Nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób sercowych ani wieńcowej, obniża za to ryzyko powstawania kamieni żółciowych (nawet o 50%).

PAMIĘTAJ:

  • Kawa nie jest zalecana przy wrzodach lub chorobie refluksowej przełyku.
  • Nie pij jej w trakcie posiłku i bezpośrednio po nim. Polifenole mogą wiązać żelazo niehemowe, hamując jego wchłanianie z pożywienia.
  • Dobowa dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekroczyć 400 mg.

Na jesienne dni polecamy aromatyczną dyniową latte!

SKŁADNIKI (1 porcja):

50 ml kawy
2/3 szklanki gorącego mleka
3 łyżeczki dyniowego purée (piecz w 180 st. C przez 35 min, wystudź, rozgnieć)
¼ łyżeczki ekstraktu waniliowego
przyprawy: po 1 łyżeczce cynamonu, imbiru, gałki muszkatołowej, kilka goździków
½ szklanki wody
ew. syrop klonowy lub daktylowy/miód/cukier

PRZYGOTOWANIE:
W rondelku zagotuj wodę z przyprawami i wanilią. Gotuj na małym ogniu 5 min. Odstaw do wystudzenia, przecedź przez sitko z drobnymi oczkami. Odcedzony syrop wymieszaj z mlekiem. Możesz dosłodzić wedle upodobań. Dodaj purée z dyni. Całość zmiksuj i przelej do szklanki z kawą.

Jak zrobić pyszną kawę w domu, w niedrogi i prosty sposób? Nie musisz mieć ekspresu. Spróbuj metod alternatywnych.

NIE TYLKO DO PICIA

Dobroczynne właściwości kawy znajdują zastosowanie także w preparatach pielęgnujących skórę i włosy (kawowe kosmetyki nie są jednak polecane osobom mającym wrażliwą skórę i kobietom w ciąży). Kawa mielona lub kawowe fusy działają peelingująco i ujędrniająco. Przyjemny aromat relaksuje i poprawia nastrój. Kofeina ma właściwości wygładzające, odżywcze, nawilżające i antyoksydacyjne. Poprawia napięcie i ukrwienie. Kawę znajdziemy w peelingach, maseczkach, balsamach, kremach (bardzo często – pod oczy, ze względu na pobudzanie mikrokrążenia i niwelowanie obrzęków) żelach pod prysznic oraz szamponach i odżywkach do włosów.
Kawowe kosmetyki możesz przygotować samodzielnie, wykorzystując do tego fusy. Polecamy np. prosty w wykonaniu peeling. Nawilża, odpręża, poprawia ukrwienie. Świetny w walce z cellulitem. W połączeniu z dietą i aktywnością fizyczną pomoże zadbać o piękną sylwetkę. Nałożony na twarz, zmniejsza ilość sebum i usuwa oznaki zmęczenia. A do tego ten zapach!

KAWOWY PEELING:

Do 1/4 szklanki odsączonych kawowych fusów dodaj 1-2 łyżki oliwy z oliwek oraz (opcjonalnie) kilka kropelek naturalnego olejku pomarańczowego (wcześniej sprawdź, czy Twoja skóra nie reaguje na niego alergicznie). Jako peeling do twarzy sprawdzi się kawa wymieszana z białkiem jajka (bardzo delikatnie masuj przez 2 minuty, zmyj letnią wodą).

__________________
Wsparcie merytoryczne:

– Sara Magdalena Woźny, Tajemnice Kawy, Zysk i S-ka, Poznań 2015
– https://kawa.pl/artykuly/metody-parzenia-kawy-czyli-9-sposobow-na-przygotowanie-kawy
– https://greencaffenero.pl/pl/the-journal/czym-jest-espresso/
– https://coffeeplant.pl/espresso-to-podstawa/
– http://www.cie-kawa.pl/jaka-powinna-byc-kawa-espresso-wedlug-standardow-inei
– https://kawadlabiznesu.pl/ristretto-espresso-lungo/

Poprzedni artykuł

Uwodnij rutynę

Następny artykuł

Zanim zalejesz

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.