Setki gości na Święcie Nietoperzy w Starej Oruni

To był ostatni weekend nie tylko sierpnia i wakacji, ale także sezonu wycieczkowego 2020 w Zbiorniku Wody Stara Orunia. Żeby pożegnanie nie było smutne, postanowiliśmy uczynić je wyjątkowym.

W ramach Święta Nietoperzy 29 i 30 sierpnia wprowadziliśmy dodatkowe godziny zwiedzania, a na terenie tarasu widokowego Jerzy przygotowaliśmy specjalne atrakcje:

  • wystawę poświęconą zimującym w zbiorniku gatunkom,
  • rozmowy z chiropterologiem,
  • koło wiedzy z nagrodami,
  • premierę poświęconej skrzydlatym ssakom książeczki edukacyjnej dla dzieci.

Wydarzenie odbyło się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (zasłanianie ust i nosa, dezynfekcja butów i dłoni, ustalone godziny zwiedzania, kameralne grupy wycieczkowe).

W ciągu tych 2 dni odwiedziło nas łącznie ok. 1000 osób.

Piękniejszego zakończenia sezonu nie mogliśmy sobie wymarzyć! Uskrzydleni niczym nietoperze dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten weekend z nami – mamy nadzieję, że i dla Was był wyjątkowy! Od września zbiornik opanowują skrzydlaci lokatorzy. Kolejny sezon wycieczkowy ruszy najprawdopodobniej w maju 2020.

#WEJDZNASZLAK
Do końca września można jeszcze zwiedzać pozostałe obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego:

  • Zbiornik Wody Stary Sobieski – wycieczki we wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele o godzinie 10, 11:30, 13, 14:30 i 16 / wstęp 9 zł
  • Zbiornik Wody Kazimierz – wycieczki w czwartki i piątki o godzinie 10, 11:30, 13 i 14:30, w soboty o godzinie 11:30, 13, 14:30, 16, 17:30 i 20 oraz w niedziele o godzinie 10, 11:30, 13, 14:40, 16 i 17:30 / wstęp bezpłatny

>>> ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ: www.szlak.gda.pl <<<

TAM, GDZIE ZIMUJĄ NIETOPERZE

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym w województwie pomorskim siedliskiem nietoperzy. Dzięki współpracy z sympatykami skrzydlatych ssaków udało się pogodzić funkcję ochrony siedliska z ochroną kulturową.

Wyłączony z eksploatacji w latach 70. (w 1978 r. ostatecznie odłączony od systemu), stał się jednym z najbardziej wartościowych przyrodniczo siedlisk nietoperzy w Polsce północnej. Od czasu rozpoczęcia systematycznego liczenia, każdej zimy znajduje się w nim kilkaset osobników z niemal pełnego przekroju gatunkowego nietoperzy występujących w Polsce. W Starej Oruni hibernują m. in. nocki rude, nocki Natterera, nocki duże i gacki brunatne. Udało się tam znaleźć także bardzo rzadkiego i zagrożonego wyginięciem nocka łydkowłosego.

ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE ŚWIĘTA NIETOPERZY >>>

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.