Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną, ale zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia należy pić jej co najmniej 1,5 l dziennie. Ważne, aby robić to REGULARNIE i KONSEKWENTNIE. Najlepiej powoli, małymi łyczkami i w ciągu całego dnia.
Woda wchodzi w skład wszystkich ludzkich komórek. Organizm noworodka może składać się z niej nawet w 94%, u niemowlęcia to już 75%, u dorosłych stanowi średnio 60-70% masy ciała (mniej u kobiet), a u seniorów spada do 50%. Najwięcej wody zawierają płyny ustrojowe: płyn mózgowo-rdzeniowy i szpik kostny (99%), osocze krwi (85%) i mózg (75%).
Woda jest jednym z niezbędnych naszemu organizmowi składników pokarmowych. W związku z tym powinna być dostarczana systematycznie i w odpowiednich ilościach.
- Odpowiednia zawartość wody w organizmie wspiera utrzymywanie stałej temperatury oraz wiele ważnych procesów: trawienie, wchłanianie składników odżywczych, wydalanie, regulację gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Prawidłowe nawodnienie sprzyja też dobrej kondycji skóry.
- Odwodnienie to mniejsza wydolność fizyczna, zaburzenia funkcji poznawczych i koncentracji, dolegliwości m.in. ze strony układu moczowego, krwionośnego, pokarmowego. To także jedna z najczęstszych przyczyn zmęczenia i bólu głowy.
Już 2% niedoboru wody obniża możliwości skupienia i zdolność uczenia się. Nawadniając organizm, przywracamy mu równowagę, poprawiamy koncentrację, a także obniżamy poziom stresu!
Pragnienie pojawia się zwykle wtedy, gdy organizm jest już w 1-3% odwodniony. Zbyt późno! Wodę warto pić regularnie, aby do uczucia pragnienia nie dopuszczać.
To, ile wody potrzebujemy, zależy od wielu czynników: sposobu odżywiania, warunków atmosferycznych, aktywności fizycznej, masy ciała, płci oraz ogólnego stanu zdrowia.
ILE PIĆ?>>>
Źródłem wody mogą być także soki warzywne, napary, herbata i kawa. Należy jednak zminimalizować (a najlepiej wyeliminować) spożycie słodzonych napojów oraz kupnych wód smakowych (mogą zawierać sporo cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego oraz szkodliwe konserwanty i sztuczne aromaty).
Badanie WHO o słodkich napojach >>>
Woda zawarta jest również w spożywanych produktach (zwłaszcza owocach i warzywach) oraz potrawach (np. zupach). Uwzględniając wodę pochodzącą zarówno z napojów, jak i z produktów i potraw, jej spożycie powinno wynosić co najmniej 2–2,5 l.
Trudno Ci zaprosić wodę do codziennej rutyny? Spróbuj wspomóc się którąś z aplikacji mobilnych przypominających o regularnym nawadnianiu lub skorzystaj z naszego Planera (możesz też przygotować swój własny). Umieść go w widocznym miejscu (np. nad biurkiem, na lodówce lub przy telewizorze) i codziennie zaznaczaj wypite porcje. Dzięki temu ocenisz, ile wody tak naprawdę wypijasz i jeśli okaże się, że jest jej za mało – zaczniesz monitorować sytuację i wprowadzać zmiany. Powodzenia! 🙂