2 nowe zdroje w sercu Gdańska uroczyście otwarte

Dziś o 11:30 odbyła się uroczysta inauguracja zdrojów, których projekty wyłoniliśmy w konkursie „Wodne źródła Gdańska” i które powstały w ramach realizowanego przez GIWK Programu „Gdańskie fontanny i zdroje”.

Wydarzenie miało miejsce przy przy Kościele Św. Jana, gdzie znajduje się jeden z oddanych do użytku zdrojów. Drugi z nich znajdziecie przy ul. Szafarnia. Zebranych Gości przywitał Jacek Skarbek, Prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej. W wydarzeniu wzięli udział: Piotr Grzelak – zastępca prezydenta Miasta ds. polityki komunalnej, profesor Andrzej Januszajtis wraz z małżonką, Michał Morzy – współautor projektu zdroju przy kościele św. Jana, Marek Kozłowski ze Studia Marzeń – wykonawca zdroju, a także Radni dzielnicy, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy Gdańska.

Oddane właśnie do użytku zdroje są pierwszymi, które powstały w ramach realizowanego przez GIWK programu „Gdańskie fontanny i zdroje”. Projekty obu zdrojów zostały wyłonione w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez nas w 2016 r. W obu przewidziano misę dla zwierząt. Zdrój znajdujący się przy Kościele Św. Jana został wybudowany dla upamiętnienia studni wodnej, która znajdowała się w tym miejscu w XIX w. i której kształt był inspiracją dla projektantów zdroju.

Program „Gdańskie fontanny i zdroje” ma na celu przy przywrócenie miastu tradycji związanych z bogactwem architektury wodnej, które mogliśmy poznać dzięki publikacji na temat lokalizacji historycznych fontann, studni i zdrojów, autorstwa profesora Andrzeja Januszajtisa. 

Program zakłada budowę większej ilości obiektów, z których dwa powstaną już niebawem. Będzie to zdrój przy ul. Chlebnickiej na tyłach Dworu Artusa, który powinien być oddany do użytkowania jeszcze w tym roku oraz zdrój przy ul. Ogarnej, którego budowa zostanie zrealizowana w przyszłym roku w ramach rewitalizacji ulicy 

Goście dokonali symbolicznego otwarcia zdrojów poprzez przecięcie wstęgi. Nie obyło się także bez degustacji wody z nowych urządzeń 🙂

Mamy nadzieję, że z przyjemnością będziecie odwiedzać nowe zdroje podczas spacerów po Gdańsku. Łyk zdrowej i świeżej wody z pewnością przyniesie orzeźwienie w upalne letnie dni.

Zobaczcie, gdzie znajdziecie wszystkie nasze zdroje:

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.