VI Bieg do źródeł za nami. Dziękujemy!

15 czerwca w pasie nadmorskim odbyła się 6. edycja najbardziej wodnego z biegów. Na 2 trasach wiodących przez malowniczy pas nadmorski pobiegło prawie 1500 zawodników.

„Poznajcie nas” – tym hasłem zapraszaliśmy w tym roku do wodociągowego biegu. Impreza była nie tylko okazją do rekreacyjnej, rodzinnej zabawy. Umożliwiała też poznanie codziennej pracy wodociągowca na rzecz rozwoju infrastruktury, ochrony środowiska i zabezpieczenia źródeł wody dla przyszłych pokoleń.

Większość biegaczy pozytywnie zareagowała na naszą prośbę, ubierając tego dnia niebieskie koszulki💙 – tym wodnym kolorem chcieliśmy uczcić 15-lecie naszej spółki.

ZWYCIĘZCY

Frekwencja tegorocznego Biegu Głównego była jedną z najlepszych spośród wszystkich edycji – na starcie pojawiło się ok. 540 z 600 zgłoszonych zawodników. Najlepszym biegaczem na 10 km okazał się gdynianin, Arkadiusz Połeć. Pojawił się na mecie już po 33 minutach i 50 sekundach. – Po raz piąty tutaj jestem, bardzo lubię tę imprezę. Jestem zadowolony z wyniku. Warunki nie pomagały, ale wszyscy mieliśmy je takie same – mówił zwycięzca.

Pierwszą kobietą, która ukończyła bieg była Małgorzata Tuwalska z Gdańska. Wygrała Bieg Główny w klasyfikacji generalnej kobiet z czasem 40 minut i 56 sekund. Dziesięciu zawodników w klasyfikacji generalnej i ponad 40 zawodników w kategoriach wiekowych otrzymało wartościowe bony do sklepu sportowego.

Bieg Rodzinny z pierwszą lokatą ukończył 15-letni Szymon Korol. Gdańszczanin pokonał dystans w czasie nie dłuższym niż 15 minut. Wszyscy, którzy pokonali linię mety, udekorowani zostali pamiątkowymi medalami.

MISTRZOWSKIE WSPARCIE

Ambasadorem wydarzenia był Marcin Urbaś – ikona polskiej lekkoatletyki. Utytułowanego i przesympatycznego sportowca można było spotkać w alejkach Parku Jelitkowskiego już od rana. Swoją wiedzą dotyczącą treningów i przygotowań do zawodów dzielił się przez cały dzień – rozmawiając z uczestnikami, a także prowadząc rozgrzewkę i 30-minutowy wykład na piknikowej scenie.

– Przygotowania należy zacząć od biegania bardzo wolnego, przygotowania tlenowego, wytrzymałości ogólnej. Biegać na początku krótsze odcinki w marszobiegu. Potem, gdy jesteśmy bardziej przyzwyczajeni, można biegać 30-minutowe lub godzinne odcinki nadal w bardzo wolnym tempie, a następnie trzeba zacząć się przygotowywać do samego biegu, czyli wejść w treningi z zakresu wytrzymałości specjalnej i szybkościowej – tłumaczył Marcin Urbaś. Przyznał też, że jako trener wybrał pracę z najmłodszymi, bo u pozbawionych złych nawyków, rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem dzieciaków, w najszybszym tempie można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Olimpijczyk i multimedalista Mistrzostw Europy dopingował zawodników na starcie i mecie obu biegów, wręczał pamiątkowe medale i nagrody dla najszybszych biegaczy.

PIKNIK I WODNY TANECZNY SHOW

Nieodłącznym elementem każdego Biegu do źródeł jest Rodzinny Piknik. Tym razem odbywał się w specjalnej jubileuszowej odsłonie, której ważnym elementem była rodzinna parkowa gra wodociągowa z nagrodami. Zadania były nawiązywały do codziennej pracy gdańskich wodociągów.

Punktem kulminacyjnym programu był wodny taniec poprowadzony przez Tomka Barańskiego i jego partnerkę Paulinę Przestrzelską. O 14:00 parkowa polana zamieniła się w taneczny parkiet, na którym tłum uczestników imprezy, trzymając w dłoniach niebieskie wstążki, zgrabnie poruszał się w wodnym rytmie. Taniec przyniósł wiele radości zarówno tancerzom, jak i choreografowi, a przy okazji… wyglądał całkiem profesjonalnie!👍

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło słodkiej niespodzianki – imprezę zwieńczył pyszny tort urodzinowy. Atrakcją dla najmłodszych był także plenerowy spektakl „Afrykańska przygoda” Teatru Miniatura.

– Dziękuję, że zrealizowało się hasło naszej tegorocznej imprezy i mogliśmy się lepiej poznać. Zapraszam do korzystania ze zdrojów, które znajdują się tu w pasie nadmorskim i oferują zdrową wodę, prosto z miejskiej sieci. Zdroje znajdują się także w ponad 20 innych lokalizacjach w Gdańsku – zachęcał na zakończenie imprezy Jacek Skarbek (Prezes GIWK), dziękując wszystkim za wspólne świętowanie urodzin, gratulując biegaczom i obiecując kolejne dziesiątki lat pracy na rzecz utrzymania jakości gdańskiej wody oraz usprawnienia systemu wodociągowego i kanalizacyjnego.

To była piękna, aktywna, rekreacyjna, plenerowa i rodzinna sobota! Mamy nadzieję, że udział w wydarzeniu przyniósł Wam tyle samo radości, co nam jego organizacja. Teraz przez chwilę odpoczniemy, a potem… zabieramy się za organizację kolejnej edycji.

DO ZOBACZENIA ZA ROK NA TRASIE! 🙂

Galerię zdjęć z wydarzenia znajdziecie na naszym Facebookowym profilu (w tym tygodniu będzie jeszcze aktualizowana👍).

 

Więcej relacji i fotorelacji także w wydarzeniu na FB.

About the author