KOLEJNY SEZON Z GDAŃSKIMI ZDROJAMI PRZED NAMI!

Długi majowy weekend to początek nie tylko sezonu turystycznego, ale w Gdańsku także ZDROJOWEGO 🙂 Gdzie znajdziesz nasze poidełka?

Zdrój uliczny to, mówiąc fachowo, urządzenie umożliwiające dostęp do wody pitnej pochodzącej z miejskiej sieci wodociągowej w miejscach publicznych. Urządzenie, które ma sporo zalet! Świetnie sprawdza się w wielu miejscach, urozmaicając krajobraz, a jednocześnie będąc realnym wsparciem dla spragnionych mieszkańców i turystów.

Ze zdrojów najchętniej korzystają osoby aktywne np. uprawiające sport na świeżym powietrzu, które dzięki wodnej architekturze nie muszą dźwigać ze sobą ciężkich butelek czy bidonów z wodą. Zdroje sprzyjają też mniejszej liczbie generowanych odpadów (np. plastikowych butelek po „kupnej” wodzie), są więc przyjazne środowisku. Ponadto, dzięki poidełkom gdańszczanie mają okazję przekonać się, że smak i jakość miejskiej wody są na bardzo wysokim poziomie.

Wygląd zdrojów może być bardzo różnorodny – od nowoczesnego designu po inspirowane dawnymi formami architektonicznymi motywy retro. Zazwyczaj budowane są ze stali nierdzewnej, kamienia, żeliwa i betonu architektonicznego. Działają przez większość roku – odpowiednio zabezpieczane i wyłączane są głównie podczas mrozów.

maxi

W Gdańsku znajduje się 18 zdrojów. Aż 9 z nich pojawiło się w mieście we wrześniu 2016 r. w ramach inwestycji finansowanej z Budżetu Obywatelskiego. Zapotrzebowanie na zdroje zgłosili sami Gdańszczanie, co potwierdza, że bardzo sobie cenią miejskie wodne sprzęty.

mapa

14 miejskich poidełek ma formę, którą wyłoniono w 2012 r. w konkursie dla architektów i designerów. To projekt pary trójmiejskich architektów – Michała Podgórczyka i Kai Pobereżny.

1

Lubicie zdroje? Korzystacie z nich? Mamy nadzieję, że i w tym sezonie ugaszą Wasze pragnienie podczas niejednej gdańskiej wycieczki 🙂

 

About the author