MIASTO GDAŃSK JEST NA DETOKSIE!

Tegoroczny Światowy Dzień Wody w całości poświęciliśmy kampanii Miasto na detoksie”. Jej celem jest zachęcenie Was o świadomego unikania substancji niebezpiecznych, które szkodzą zdrowiu i niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne (także wodne). Pomogą w tym porady publikowane w mediach społecznościowych oraz specjalna aplikacja miastonadetoksie.pl.

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r., obchodzone 22 marca. Pierwsze obchody odbyły się w 1993 roku. W tym roku motywem przewodnim jest hasło WASTEWATER, rozumiane bardzo ogólnie jako zanieczyszczanie wody, jej marnowanie, zanieczyszczenia ujęć i cieków wodnych. Substancje niebezpieczne, które dostają się do wód są wyjątkowo trudne do neutralizacji.

ŚDW2017 – POZNAJ SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE I… WYELIMINUJ JE!

Występują powszechnie w naszym życiu codziennym. Znajdziesz je tam, gdzie niekoniecznie się tego spodziewasz: w środkach higieny osobistej, kosmetykach, domowych środkach czystości, a nawet zabawkach. Są obecne także w elementach wyposażenia domu (np. meblach), materiałach wykorzystywanych przy pracach remontowych (farbach, lakierach, rozpuszczalnikach) oraz w wielu innych artykułach, których używasz każdego dnia. Czy wiesz, że mogą być odpowiedzialne za m.in. alergie, problemy skórne i zaburzenia hormonalne?

POZNAJ SWÓJ DETOKSYTYP!

To pierwszy krok w celu zmniejszenia ilości używanych w codziennym życiu substancji niebezpiecznych. Stworzyliśmy specjalną aplikację, dzięki której możesz wykonać tekst określający Twój „typ detoksowy”, czyli poziom świadomości ekologicznej i wytyczne na przyszłość do jego poprawienia. Ułatwią one podejmowanie zdrowych i przyjaznych środowisku wyzwań w przyszłości. Test możesz rozwiązać, wchodząc na stronę aplikacji.

POLUB MIASTO NA DETOKSIE NA FB

Zachęcamy do polubienia facebookowego profilu kampanii. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, wskazówek i inspiracji. Dowiesz się m.in.:

  • które substancje chemiczne mogą być szczególnie szkodliwe dla zdrowia i środowiska,
  • jak czytać i sprawdzać etykiety kupowanych produktów, by wybierać je bardziej świadomie,
  • jak wykonać naturalne produkty kosmetyczne i środki czystości na bazie naturalnych składników.

ŚLEDŹ FACEBOOKOWY PROFIL MIASTA NA DETOKSIE >>>

WARSZTATY EDUKACYJNE W PRZEDSZKOLU

Celem kampanii jest EDUKACJA – także tych najmłodszych. Dlatego 22 marca spotkaliśmy się w Przedszkolu nr 32 w Gdańsku. W ramach EKO warsztatów wspólnie z przedszkolakami wykonaliśmy naturalne środki czystości np. na bazie sody oczyszczonej, octu, kwasku cytrynowego, olejków zapachowych. Dzieci miały okazję od razu sprawdzić ich skuteczność, w czym pomagał im Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. Mamy nadzieję, że zapamiętają tę EKO lekcję na długo i zachęcą do naturalnych rozwiązań także swoich najbliższych 🙂

NonHazCity

Kampania „Miasto na detoksie” jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”. Projekt zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego i ma charakter edukacyjny oraz badawczy. Biorą w nim udział miasta, instytucje lokalne, placówki naukowe i oczyszczalnie ścieków z takich krajów jak m.in. Szwecja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa, Niemcy i Polska. Nasz kraj w projekcie reprezentuje Gdańsk (3 instytucje: Urząd Miejski w Gdańsku, Uniwersytet Gdański i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.). Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Oprócz kampanii edukacyjnej, w czerwcu 2017 r. mieszkańcy Gdańska zostaną zaproszeni do udziału w badaniu pilotażowym, w ramach którego przez pół roku wybrane gospodarstwa domowe będą starały się zmienić swoje przyzwyczajenia i produkty, z których dotychczas korzystali, na bardziej ekologiczne – mówi prezes zarządu GIWK Sp. z o.o. Jacek Skarbek. W eksperymencie wezmą udział zainteresowane rodziny z Gdańska. Ich rekrutacja rozpocznie się już latem tego roku. Osiągnięte rezultaty zostaną wykorzystane przy realizacji kampanii medialnej, w której wezmą udział pilotażowe gospodarstwa domowe oraz do promowania wzorcowych działań wśród mieszkańców i w ich codziennym życiu. W ramach projektu promowane będą produkty na bazie składników naturalnych, posiadające ekocertyfikaty oraz wykonane z surowców niezawierających substancji niebezpiecznych.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O PROJEKCIE NONHAZCITY >>> 

About the author