Muzyczno-taneczna uczta na Skwerze Heweliusza

To był piękny jubileuszowy wieczór! 10 sierpnia Skwer Heweliusza zamienił się w plener artystyczny.

Darmowe warsztaty tanga argentyńskiego z grupą Tangoki, warsztaty EBRU (sztuki malowania na wodzie), wodna kawiarenka, pokaz specjalny Fontanna Heweliusza… A wszystko z muzyką na żywo w wykonaniu Anny Kasprzyckiej z zespołem. Dziękujemy, że byliście z nami!💙

Od godziny 18 do 19:30 odbywały się darmowe warsztaty tanga argentyńskiego z grupą Tangoki dla zapisanych 50 osób.
Wejściówki rozeszły się błyskawicznie, a deszczowa z początku aura nie przeszkodziła amatorom tańca w nauce kroków.
Po warsztatach na Skwerze wybrzmiała muzyka na żywo w wykonaniu Zagan Acoustic i carillonistki Anny Kasprzyckiej.
Milonga była okazją do tańca w swobodnej atmosferze, już bez warsztatowej dyscypliny.
O 21:30 rozpoczął się wyjątkowy muzyczno-wodno-świetlny pokaz carillonu wieży Kościoła Św. Katarzyny i Fontanny Heweliusza.
Choreografii fontanny towarzyszył widowiskowy taniec grupy Tangoki i specjalny pokaz malowania na wodzie, a artyści Zagan Acoustic podjęli próbę muzycznej interpretacji nastrojów wody i barw fontanny, wykorzystując do tego skrzypce, akordeon, klarnet i kontrabas.
Przez cały wieczór odbywały się także, przyciągające wielu chętnych, warsztaty sztuki Ebru – liczącej kilkaset lat sztuki tradycyjnego malarstwa na wodzie.
Tworzenie polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię wody, którą sporządza się w specjalnym naczyniu, mieszając z substancją zagęszczającą. Do rozprowadzania farb służą pędzle z końskiego włosia i drzewa różanego oraz różnej wielkości narzędzia, szpilki, igły czy grzebienie, dzięki którym można tworzyć piękne kształty i wzory – np. kwiatowe. Gotowy wzór, przypominający deseń marmuru (stąd także nazwa „sztuka marmurkowania”) przenoszony jest na papier. Wszystkie wykorzystywane składniki są całkowicie naturalne, dzięki czemu obrazy Ebru zachowują swoją trwałość i intensywność kolorów przez setki lat.
Otworzyliśmy dla Was także klimatyczną wodną kawiarenkę, gdzie mogliście napić się zdrowej gdańskiej kranówki w pięknych okolicznościach przyrody i sztuki.
Na tę wyjątkową okazję w menu naszego mobilnego saturatora pojawił się nowy smak – woda różana.

>>> Pełna galeria zdjęć z wydarzenia <<<

Gośćmi jubileuszowego Wodowania Sztuk byli także rysownicy, którzy wykonali graficzne interpretacje Fontanny Heweliusza.

Wielka feta z tangiem i carillonem >>>

Wodowanie Sztuk było jednym z elementów XXI Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

Partnerzy: Muzeum Gdańska, Polskie Stowarzyszenie Carillonowe.
Patronat medialny: Radio Gdańsk S.A., Trojmiasto.pl, gdansk.pl, TVP Kultura

About the author