Wody, nie tylko dla ochłody – zagłosuj na Gdańsk!

W Gdańsku nie trzeba czekać na upalne dni, by zażyć wodnego orzeźwienia. Wdrożono tu kompleksowy plan zaopatrzenia przestrzeni publicznej w urządzenia, które nie tylko orzeźwiają, ale też cieszą oko ciekawą formą architektoniczną. Bogata oferta gdańskich urządzeń wodnych walczy o miano tych najatrakcyjniejszych w rankingu organizowanym przez Portal Komunalny. Zachęcamy do głosowania!

W głosowaniu internetowym bierze udział 8 największych miast w Polsce, które w różny sposób dają ochłodę swoim mieszkańcom i turystom. Gdańska oferta to nie tylko instalacje o praktycznym przeznaczeniu, ale wyróżniające się ciekawą architektonicznie formą i różnorodnością. Wśród nich – zamgławiacze, czyli popularne mgiełki wodne, zdroje uliczne, saturator z wodą pitną oraz gdańskie fontanny.

Zobacz, jak działają:

Lubisz nasze wodne sprzęty? Oddaj głos na Gdańsk! By to zrobić, wystarczy wejść na stronę. http://portalkomunalny.pl/kurtyny-wodne-w-polsce-334198/

Głosowanie trwa do 15 sierpnia. 

– W Gdańsku nie tworzymy zwykłych instalacji, a użyteczne i estetyczne meble miejskie. Najlepszym tego przykładem jest ZAMGŁAWIACZ, czyli starannie przemyślana konstrukcja modułowa, która sprawdza się zarówno w nowoczesnych przestrzeniach, a także w historycznym otoczeniu – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

ZAMGŁAWIACZ
Pierwszy zagławiacz stanął w 2015 roku na Targu Węglowym. W marcu i kwietniu 2016 roku mieszkańcy Gdańska wybrali kolejne lokalizacje w głosowaniu internetowym. Dziś instalację można spotkać także w Parku Reagana, przy plaży w dzielnicy Stogi oraz w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym. Urządzenie składa się z modułów (od jednego do trzech) wykonanych z betonu architektonicznego i drewna. W drewnianych żaluzjach ukryte są dysze wodne tworzące wokół tej instalacji delikatny, wilgotny mikroklimat. Po zmroku, za wydobywającą się z urządzenia wodą podąża światło, tworząc ciekawe obrazy – podświetlane obłoki mgły wodnej.
– W ramach projektu tworzymy zespoły o różnych układach kompozycyjnych i o różnych konfiguracjach, stosownie do potrzeb i do pomysłów osób aranżujących otwarte miejskie wnętrza – podkreśla Jacek Skarbek, Prezes Zarządu GIWK.

SATURATOR
W wakacyjne weekendy oraz podczas letnich wydarzeń plenerowych GIWK dostarcza mieszkańcom orzeźwiającą wodę pitną z mobilnego saturatora. Woda pochodzi prosto z sieci miejskiej. Spółka przypomina w ten sposób o wysokiej jakości gdańskiej kranówki i o ważnych inwestycjach wodociągowych, które zostały przeprowadzone w ostatnich latach w Gdańsku. Z saturatora napijemy się między innymi wody z bąbelkami, wody bez bąbelków, wody z dodatkiem zdrowych soków oraz ze świeżą cytryną, limonką i miętą.
– Bogata oferta dodatków, nowoczesny design wózka oraz dużo bardziej higieniczne podejście do dystrybucji wody- to elementy, które odróżniają dzisiejszy saturator od tego sprzed lat. Radość z gaszącej pragnienie, chłodnej wody w wakacyjny upalny dzień pozostaje jednak taka sama – zaznacza Piotr Grzelak.

ZDROJE ULICZNE
Do użytku gdańszczan i turystów jest 5 zdrojów w pasie nadmorskim. Zdroje znajdują się:
· w Jelitkowie: przy wejściach na plażę nr 71 i 63,
· w Brzeźnie: przy wejściu na plażę nr 50, przy wejściu na molo oraz przy ul. Brzeźnieńskiej/Młodzieży Polskiej.
Urządzenia mają prostą, opływową formę nawiązującą do koloru piasku i wytrawionego morską wodą drewna. Trzy z nich posiadają dodatkową misę dla zwierząt. Ze zdrojów chętnie korzystają zarówno plażowicze, jak i osoby, które spacerują lub uprawiają sport na deptaku nadmorskim (biegają, jeżdżą na rowerze, rolkach itd.). Kolejnych 9 zdrojów powstanie jeszcze w tym roku na wniosek mieszkańców (z budżetu obywatelskiego). Spółka GIWK planuje również realizację projektu polegającego na zapewnieniu dostępu do urządzeń z wodą pitną w historycznej części Gdańska – na terenie Głównego Miasta.

Zdrój

Nie zapomnij, by do 15 sierpnia oddać głos na gdańskie wodne sprzęty 🙂 Dziękujemy w swoim i ich imieniu!

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.