ŻEGLARSKI KLIMAT NA SZAFARNI

Na zielonym skwerku od strony gdańskiej mariny na Motławie, przy skrzyżowaniu ulic Szafarnia, Ołowianka i Angielska Grobla stanie wyjątkowy zdrój. Inspirowany żeglarską historią miejsca projekt Tomasza Kierończyka zwyciężył w jednej z kategorii konkursu „Wodne źródła Gdańska”.

INSPIRACJA

Sąsiedztwo dawnego portu towarowego (a obecnie mariny turystycznej) sprawia, że charakterystyczne dla okolicy są chwiejące się na jachtach smukłe maszty. Uwagę przykuwa zarówno ich forma będąca w nieustannym ruchu, jak i metaliczny dźwięk obijających się o nie lin. Zwycięski zdrój łączy przestrzeń lądu z wodą poprzez nowoczesną formę wynikającą z historii i żeglarskiej tradycji miejsca. Dzięki temu świetnie wpisuje się w otoczenie.

KONSTRUKCJA

Lekka, ale solidna forma ze stali szczotkowanej jest elegancka i odporna na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia. Rodzaj materiału, nawiązanie do lin jachtów, zaczepy – wszystko wpisuje się w pełni w otoczenie przystani jachtowej.

FUNKCJONALNOŚĆ

Zaprojektowany zdrój jest dostosowany do potrzeb wszystkich potencjalnych użytkowników. Gwarantuje dostęp wody pitnej dzieciom, dorosłym, osobom niepełnosprawnym oraz zwierzętom, a także umożliwia napełnienie butelki. Autor przemyślał także sposób zabezpieczania wodopoju na zimę.

Projekt doskonale wpisuje się w kontekst miejsca. Forma, choć oszczędna, jest bardzo wyrazista i inspirująca. Całość jest świetnie przemyślana pod kątem funkcjonalnym i użytkowym.

 

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.