Zbiornik Wody Kazimierz z nową wystawą mulitimedialną

20 czerwca odbyła się uroczysta inauguracja wystawy poświęconej walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej i historii jej powstania.

Do tej pory osoby przybywające do zbiornika mogły (poza obserwowaniem pięknej panoramy rozciągającej się z tarasu widokowego) przyjrzeć się z bliska wieży ciśnień, a także poznać jej rolę w systemie wodociągowym i zachodzące tu zjawiska fizyczne, w tym zweryfikować działanie paradoksu hydrostatycznego.

W tym roku rozszerzyliśmy pakiet edukacyjnych atrakcji na Kazimierzu o nową wystawę multimedialną znajdującą się na poziomie tarasu widokowego, obrazującą walory przyrodnicze i historię Wyspy Sobieszewskiej.

2 strefy wystawy stałej

Nowa wystawa została podzielona na dwie strefy: zieloną i niebieską, nawiązując w ten sposób do analogicznej kolorystycznie wystawy na parterze:

  • kolor zielony odpowiada zachodniej stronie, czyli rezerwatowi Ptasi Raj oraz Śmiałej Wiśle;
  • kolor niebieski przypisany jest do wschodniej strony Wyspy, czyli do rezerwatu Mewia Łacha i przekopu Wisły.

Historia i przyroda Wyspy

Na dwóch ekranach można zobaczyć, jak kształtowała się Wyspa Sobieszewska w latach 1810-1874 (Śmiała Wisła) oraz w latach 1901-2015 (Przekop Wisły). Przy każdym ekranie znajdują się słuchawki, dzięki którym goście mogą nie tylko przeczytać, ale i usłyszeć historię powstania Wyspy Sobieszewskiej. Aplikacja pozwala też zapoznać się z historią Orlinek (miejscowości, na terenie której znajduje się zbiornik) i poznać artystów związanych z Wyspą.

Kolejnym elementem wystawy jest stanowisko opisujące trasy migracji ptaków z olbrzymią mapą świata, która po wybraniu konkretnego gatunku, wyświetla trasę jego migracji. Na ścianach zostały wyeksponowane plansze z gatunkami zwierząt żyjącymi w Mewiej Łasze i Ptasim Raju w skali 1:1. Plansze zawierają zarówno opis przedstawionych zwierząt, jak i charakterystykę rezerwatów.

Ostatnim elementem tworzącym wystawę jest 8 lunet. Zaglądając do nich, można obejrzeć 3-minutowy film pokazujący życie foki szarej, rybitwy czubatej, biegusa zmiennego, lodówki, bielika i błotnika stawowego, nurogęsi, sieweczki obrożnej lub trzciniaka.

>>> ZOBACZ PEŁNĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OTWARCIA WYSTAWY <<<

PAMIĘTAJCIE O ZAPISACH!

Zbiornik Wody Kazimierz jest czynny w czwartki i piątki w godz. od 10:00 do 16.00 (wejścia grup co 1,5 h, ostatnie o godz. 14:30) oraz w soboty i niedziele od godz. 10:00 do 19.00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).

By wziąć udział w zajęciach należy zapisać się poprzez formularz dostępny na naszej stronie lub telefoniczne pod numerem 575 317 781 (numer czynny pon-pt w godz. 9-17 oraz sob-nd w godz. 9-17:30).

>>> ZAPISZ SIĘ NA WYCIECZKĘ 🙂 <<<

Wystawa została zrealizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Całkowite koszty projektu to 8 738 279,80 zł, koszty kwalifikowalne to 4 690 520,00 zł. Przyznane dofinansowanie to 70% kosztów kwalifikowanych, czyli 3 283 364,00 zł.

GDAŃSKI SZLAK WODOCIĄGOWY

Już niebawem oprócz Kazimierza będziecie mogli zwiedzić też inne zbiorniki! W ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego – nowej atrakcji turystycznej na mapie Gdańska, uporządkowane i odrestaurowane zostaną dwa historyczne zbiorniki wody: Stara Orunia z 1869 roku i Stary Sobieski z 1911 roku. Wraz z Kazimierzem będą tworzyć trio miejsc idealnych na nieszablonową lekcję historii o niemal 150-letnim dziedzictwie technologicznym Gdańska, z elementami przyrody i „survivalu”.

Więcej o Gdańskim Szlaku Wodociągowym już wkrótce!

 

About the author