Improwizacja dla środowiska

Z ekologią jak z dietą – najlepiej, gdy nie jest jednorazowym i krótkotrwałym zrywem, ale sumą codziennych, konsekwentnie wdrażanych zdrowych nawyków. To styl życia! Jak zachęcić do niego uczniów podstawówek? W 2018 roku postawiliśmy na… improwizację 😊

– Dzieci najszybciej nasiąkają wiedzą, są najbardziej otwarte. Wierzymy, że to one zmienią świat – przekonuje Jacek Skarbek, prezes GIWK.

Dlatego w ramach naszego programu edukacji ekologicznej od lat organizujemy edukacyjno-ekologiczny konkurs „Dlaczego sieci nie lubią śmieci”, skierowany do uczniów gdańskich podstawówek. 13 grudnia 2018 r. w Teatrze Miniatura odbyła się gala finałowa V edycji.

– Konkurs od 2014 r. odbywa się w ramach akcji „Sprzątanie świata” i po raz trzeci tematycznie wiąże się z naszą kampanią Miasto na detoksie, której celem jest edukacja w zakresie niebezpiecznych substancji występujących w produktach codziennego użytku – mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy GIWK.

Improwizacja to więcej niż występowanie na scenie – to zabawa, integracja, trening kreatywności, komunikacji i współdziałania, a także ważna lekcja oswajania lęku przed pomyłką.

Gdzie w tym wszystkim miejsce na dbanie o środowisko?
W finałowych występach improwizatorskich musiały znaleźć się tematy proekologiczne.

Uczestnicy mierzyli się z takimi zadaniami jak m.in. „Dwugłowy Ekspert” (2 członków zespołu staje się Ekspertami w wyznaczonej przez publiczność dziedzinie i odpowiada na pytania związane z tą dziedziną), „Telezakupy” (zachęcanie do kupna produktu wyznaczonego przez publiczność z wykorzystaniem losowych rekwizytów) czy zabawa w układanie historii po 1 słowie.

Na scenie wystąpiły 4 najlepsze zespoły, które pomyślnie przeszły 2 wcześniejsze etapy konkursu.

– Uczestnicy najpierw tworzyli historie z wykorzystaniem 3 przedmiotów, związanych z ekologią. Następnie, na podstawie tych historii, JURY wyłoniło grupy, które zaprosiliśmy do udziału w warsztatach improwizacji. Podczas gali finałowej uczniowie mogli zaprezentować zdobyte podczas tych warsztatów umiejętności – tłumaczy Małgorzata Kowal z GIWK, odpowiedzialna za realizację tegorocznej edycji konkursu.

>>> Zobacz pełną galerię zdjęć z gali finałowej <<<

W tajniki sztuki podczas warsztatów odbywających się w szkołach wprowadziła uczestników Małgorzata Tremiszewska – aktorka i improwizatorka, która czuwała też nad rundą finałową.

– Każda grupa po raz pierwszy zetknęła się z improwizacją. Myślę, że najbardziej podobała im się swoboda, której mogli doświadczyć podczas ćwiczeń – opowiada artystka.

Rywalizacja była niezwykle wyrównana, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. JURY postanowiło przyznać pierwsze miejsce klasie VIII c ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdańsku.

– Zawsze interesowała mnie improwizacja, a ekologia jest czymś, co powinno się rozwijać – mówi Patrycja Radosz ze zwycięskiego zespołu.

Mamy nadzieję, że nasz konkurs zainspirował uczestników do bardziej ekologicznego życia na co dzień. Od małych kroków zaczynają się wielkie zmiany, a wtedy dbanie o środowisko może stać czymś tak naturalnym i swobodnym jak… improwizacja 😉 I tego nam wszystkim życzymy!

 

About the author