Nieznana twarz morskiej świnki [Wodna Ciekawostka]

 

Puchata, włochata, przyjazna i budząca miłe uczucia? Niekoniecznie! Przed Wami świnka morska, jakiej z dużym prawdopodobieństwem nie znaliście wcześniej.

Na hasło świnka morska, przed Waszymi oczami pojawia się najpewniej miłe domowe zwierzątko. Co ciekawe, w tłumaczeniu na angielski tak rozumiane występuje jako guinea pig, tymczasem bardziej dosłowne pojęcie sea pig opisuje zupełnie inne, wodne stworzenie. I to takie, które z przyjaznością, domowością i puchatością nie ma już za wiele wspólnego. Fachowa nazwa tego gatunku to Scotoplanes, doprecyzowując – Scotoplanes Globosa. Co ciekawe, ta wodna istota zaliczana bywa także do tzw. sea cucumbers, a w polskiej nomenklaturze można spotkać pojęcie strzykwy (jakby fachowych pojęć było Wam za mało – zaliczane do szkarłupni) – swoją drogą warto wiedzieć, że wyciąg ze strzykwy jest pomocny przy dolegliwościach stawowych, ze względu na zawartość chondroityny, na rynku dostępne są zawierające go preparaty w tabletkach.

Sea Pigs jako pierwszy opisał szwedzki zoolog Hjalmar Théel już w 1882 r. Stworzenia są niewielkich rozmiarów – mieszczą się w ludzkiej dłoni. Mają 5 do 7 par specyficznych odnóży, które pozwalają im poruszać się po dnie oceanu. Żywią się, wyciągając elementy organiczne z mulistego oceanicznego dna. Ich otwór gębowy jest otoczony pierścieniem ze specjalnymi mackami, które umożliwiają wydobywanie składników odżywczych. Szczególnym przysmakiem dla tych stworzeń jest to, co świeżo spadnie na dno np. … zwłoki wieloryba.

Gdzie można spotkać sea pig (analogia do świni występuje ze względu na charakterystyczne nóżki i barwę)? W oceanach całego świata – w niektórych stanowią więcej niż 95% wagi wszystkich żyjących tam stworzeń. Zasiedlają około 70% powierzchni całej planety, tworząc czasami ponad 90% biomasy zajmowanych ekosystemów. Mimo, że jest ich tak wiele – większość ludzi nigdy ich nie spotka, gdyż żyją w najchłodniejszych i najgłębszych (nawet 6 km pod powierzchnią) częściach zbiorników wodnych. Występują głównie w morzach pełnosłonych (choć niektóre przystosowały się do mniejszego zasolenia) – najczęściej w tropikalnych strefach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego.

Zwierzątko należy do najbardziej oślizgłych i brzydkich na świecie (aż boimy się wrzucić jego zdjęcia na naszego pięknego bloga, dlatego po prostu sami wpiszcie lepiej hasło sea pig w wyszukiwarkę obrazów). Mimo to zdążyło już stać się poniekąd kultowe! Jak się okazuje, japońska firma produkująca zabawki (Agatsuma) stworzyła figurkę inspirowaną właśnie tym stworzeniem. Możecie ją podejrzeć na http://4.bp.blogspot.com/_L3sNLmoKUl4/SlFZQUj78YI/AAAAAAAAC4g/dSBQ3zvaucY/s320/000_0357.JPG. Chętni do zakupu?

wsparcie merytoryczne: wired.com, eol.org, wikipedia.org, loveanimalsi.blogspot.com, echinoblog.blogspot.com

About the author