Wodne lato 2019

Serwujące pyszną i zdrową kranówkę zdroje, mobilna pijalnia wody – saturator, tańcząca fontanna, orzeźwiające zamgławiacze… Podsumowujemy letni sezon wodnych sprzętów w przestrzeni Gdańska.

NAWODNIJ SIĘ W MIEŚCIE

Smaczna, zdrowa i spełniająca w 100% ścisłe normy polskie i unijne – z dobrodziejstw gdańskiej wody można skorzystać nie tylko w domu czy w pracy, ale także podczas letnich  spacerów.  Woda podawana w zdrojach wyróżnia się jakościowo m.in. poprzez wysoki udział wody ze źródeł podziemnych. Wody głębinowe, z których zaopatrywanych jest ok. 90% mieszkańców Gdańska, nie wymagają skomplikowanych procesów uzdatniania. Są najlepszym i najczystszym źródłem kranówki. Ujęcia wody głębinowej znajdują się na terenie całego Gdańska. Zwykle to skupiska studni ujęć. Można je rozpoznać poprzez białe „budki” ogrodzone płotem – m.in. podczas spaceru w Parku Reagana lub w Dolinie Ewy na terenie Gdańskiego Parku Krajobrazowego.

– Zdroje to idealne połączenie celów polityki prozdrowotnej i środowiskowej. Dzięki nim umożliwiamy wszystkim mieszkańcom oraz turystom odwiedzającym Gdańsk korzystanie z wody pitnej bardzo dobrej jakości, bez konieczności kupowania plastikowych butelek – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

W 2018 roku gdańszczanie wykorzystali 1325 m³ wody pitnej podawanej w 25 zdrojach. To 880 000 1,5-litrowych plastikowych butelek, które nie stały się ostatecznie odpadem. W kolejnych latach można spodziewać się jeszcze lepszego efektu.

Zdrojowy sezon rozpoczyna się zwykle z początkiem maja i trwa do końca września lub pierwszych tygodni października – zależnie od warunków atmosferycznych. Poidełka są wyłączane i zabezpieczane na czas mrozów.

Gdzie spotkasz gdańskie zdroje?

PORA NA WODĘ Z SATURATORA

W tym sezonie główną lokalizacją naszej mobilnej pijalni wody był Park Reagana (o, dokładnie tu -> klik ), ale pojawiła się ona także m.in. na Festynie Rodzinnym „Święto Dzielnicy”, organizowanym przez Radę Dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe w okolicach zbiornika retencyjnego Augustowska, w Brzeźnie przy ul. Jantarowej, na V edycji Rodzinnego Biegu Czyste Miasto Gdańsk przy ul. Człuchowskiej czy w Parku Steffensów. Wzięła również udział w naszych jubileuszowych wydarzeniach – 6. Biegu do źródeł i imprezie „Wodowanie Sztuk. Poznajmy się w tangu”. To pierwszy rok, kiedy saturator można było także wypożyczać (szczegóły -> klik).

Pora na wodę z saturatora rozpoczyna się w maju i trwa do końca września.

ONA TAŃCZY, A ON GRA

Fontanna Heweliusza została zbudowana dla upamiętnienia Gdańskiego projektu wodno-ściekowego, realizowanego w latach 2006-2012 i oddana do użytku 8 sierpnia 2014 r. Jej formę wyłoniono w konkursie dla architektów i projektantów, zorganizowanym w 2012 r. Autorem zwycięskiego projektu jest gdański architekt – Roland Kwaśny. Zaawansowana technologicznie i nowoczesna pod względem architektonicznym, a jednocześnie czerpiąca z bogatej historii miejsca, Fontanna Heweliusza jako pierwsza w Polsce wykorzystuje system cienkiego lustra wody.

Obiekt działa według specjalnie przygotowanej choreografii światła i wody. Powtarzająca się godzinna sekwencja, składa się z pięciu 12-minutowych programów o różnym charakterze, odzwierciedlającym 4 symboliczne nastroje fontanny: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie, euforia/spełnienie.
Na koniec cyklu fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Od 2016 roku przygrywają mu dzwony Kościoła Św. Katarzyny. W sezonie 2019 wodno-muzyczny duet wykonał 63 koncerty podczas weekendowych wieczorów.

>>> Muzyczno-taneczna uczta na Skwerze Heweliusza

ORZEŹWIENIE W WODNEJ MGLE

Wodna mgiełka przynosi miłą ochłodę w gorące dni, nie mocząc przy tym ubrań. Urządzenie włącza się samoczynnie powyżej 26 st. C.  Oryginalna forma architektoniczna świetnie komponuje się w przestrzeni miejskiej. Dzięki zastosowaniu specjalnego ogniwa fotowoltaicznego, połączonego z akumulatorem żelowym, urządzenie może pracować przez ok. 10 godzin bez dodatkowego źródła zasilania.

Pierwsza mgiełka pojawiła się na Targu Węglowym w 2015 r. Obecnie jest ich w Gdańsku już kilkanaście – w minionym sezonie w przestrzeni miejskiej chłodziło Was 13 modułów. 

Aktywność zamgławiaczy rozpoczyna się i kończy w zależności od temperatury powietrza. Po sezonie urządzenia są demontowane.

Który z wodnych sprzętów towarzyszył Wam tego lata najczęściej?💙

 

Poprzedni artykuł

Wodociągowy, niebieski bieg

Następny artykuł

Nowe zdroje w 2020 roku

About the author

Warto przeczytać

Wystąpił błąd.