DESZCZOGENEZA

Jesień… Choć póki co na szczęście słoneczna, wielu z nas kojarzy się z deszczem. Podobno w czasie deszczu dzieci się nudzą… Być może nudziłyby się mniej, gdyby wiedziały o nim więcej:) Dziś podchodzimy fachowo do tematu „wody spadającej z nieba”.

źródło: forrest-walker.deviantart.com

Deszcz jest rodzajem opadu atmosferycznego – wie o tym chyba każdy, kto sprawdzał prognozę pogody. Nie ma opadu bez chmur. A te powstają w procesie parowania – oczywiście wody;) Unosi się ona w górę z powierzchni mórz, oceanów, rzek, jezior czy gleby wraz z rozgrzanym powietrzem.
Im bliżej atmosfery, tym niższa temperatura – spada o mniej więcej 0,6⁰C na każde 100 m. Gdy para wodna schładza się, dochodzi do tzw. kondensacji, czyli przejścia ze stanu gazowego w stan ciekły, a mówiąc najprościej – skraplania. Stąd już blisko do opadu. Ten wystąpi jednak dopiero wtedy, gdy krople wody będą wystarczająco duże i ciężkie. Łączą się one ze sobą, powiększając swoją masę. Gdy ich rozmiar jest już odpowiedni – opadają na ziemię, przyciągane siłą grawitacji. I voilà – mamy opad;)

Są różne teorie związane z powstawaniem deszczu…

By mógł być nazywany deszczem, musi jednak spełnić pewne warunki. Możemy o nim bowiem mówić wtedy, gdy średnica kropel przekracza 0,5 mm (do czasu osiągnięcia tego rozmiaru mamy do czynienia z mżawką). Istnieją również opady, które wprawdzie wychodzą z chmur, ale są za słabe, by dotrzeć na powierzchnię Ziemi (wcześniej wyparowują) – to tzw. virga.

virga
źródło: nordgce.com

Deszcz można sklasyfikować pod względem intensywności. Lekki opad występuje, gdy spada nie więcej niż 0,25 cm wody na godzinę, umiarkowany mieści się pomiędzy 0,25–0,75 cm wody na godzinę, a powyżej 0,75 cm wody na godzinę mówimy już o opadzie silnym. Często mamy do czynienia
z deszczami o charakterze przelotnym – są typowe dla polskiej jesieni. Te o drobnych kroplach i małej intensywności to tzw. kapuśniaczek. W przyrodzie występują również deszcze nawalne, określane mianem ulewy lub oberwania chmury.

Nie ma deszczu bez chmury!

Deszcz występuje na większości obszarów Ziemi. Wyjątkiem są miejsca, w których panuje klimat polarny i temperatury są stale ujemne.

A czy wiecie, że deszcz można również wywołać sztucznie? Jak to zrobić? Śledźcie nasz fanpage, niebawem uchylimy rąbka tajemnicy:)

Poprzedni artykuł

Nowoczesne roślin podlewanie

Następny artykuł

Bez poWodów do chandry

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.