„Dzieci, umyjcie rączki…” – dziś Światowy Dzień Mycia Rąk!

Niezapomniany klasyk – Rysiu z Klanu – był zapewne największym propagatorem mycia rąk w polskiej telewizji. I choć do dziś wspomnienie jego ulubionej kwestii budzi w nas ironiczny uśmiech, to tak naprawdę miał sporo racji! Myć ręce po prostu trzeba, nie tylko dziś. Dlaczego to takie ważne i w jaki sposób robić to prawidłowo?

źródło: globalhandwashing.com

image

Można się z tego śmiać, ale ileż w tym prawdy!
źródło: demotywatory.pl

Święto Mycia Rąk zostało ustanowione 15 października 2008 r. przez UNICEF. To wówczas na całym świecie ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów symbolicznie umyło ręce. Zamierzeniem organizatorów akcji było zwrócenie uwagi na problem przenoszenia przez brudne ręce chorób infekcyjnych i dotarcie przez edukację dzieci do ich rodziców i dziadków.

image

źródło: aquanet.pl

Problem rzeczywiście istnieje. Aż 80% infekcji przenoszonych jest przez ręce – i to przenoszonych bardzo szybko! Statystycznie 1 osoba może przekazać bakterie z brudnych dłoni aż 14 kolejnym. Każdy cm2 skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów (ich liczba wzrasta średnio w tempie ok. 16 na minutę).  To właśnie przez dłonie najłatwiej przenoszone są rotawirusy i norowirusy, odpowiedzialne m.in. za tak zwaną „grypę żołądkową”. Istnieje wiele innych „chorób brudnych rąk”. Warto wymienić tu choćby wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie: żółtaczka pokarmowa), grypę bostońską (chorobę objawiającą się gorączką i bolesną wysypką wewnątrz jamy ustnej oraz na słoniach i stopach), zatrucie Salmonellą i Shigellą, czy bakteryjne zapalenie jamy ustnej. Co ważne, regularnie i dokładnie myjąc ręce można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. To takie proste! Mimo to z raportów WHO wynika, że ok. 70% zakażeń oraz zatruć układu pokarmowego powoduje wciąż niewłaściwa higiena. Najbardziej wrażliwe są dzieci do 5 roku życia, osoby po 65 roku życia, a także ci z przewlekłymi chorobami układowymi lub infekcjami (ich organizmy są osłabione). Ale – choć możemy mówić o grupach szczególnego ryzyka – każdy z nas codziennie naraża się na kontakt z milionami zarazków!

image

źródło: techpedia.pl

Tym bardziej warto zwrócić uwagę na konieczność systematycznego i dokładnego mycia rąk. To tak niewiele, a może zdziałać cuda!

Jak prawidłowo myć ręce? Dziś przedstawimy Wam 2 metody. Pierwsza z nich to procedura opisana i zilustrowana wg dr Ayliffe’a, którą w 1978 r. uznano za w pełni skuteczną. Zgodnie z nią, należy 5-krotnie powtórzyć 6 czynności.

image

Druga z metod jest zgodna z zaleceniami WHO. Według Światowej Organizacji Zdrowia, ręce powinno się myć ok. 40-60 sekund, wykonując 11 konkretnych czynności.

image

Tak naprawdę obie metody są podobne – chodzi w nich przede wszystkim o dokładność.

Wiecie już dlaczego warto myć ręce i jak to najlepiej robić. A zatem – do dzieła! Świętujcie Światowy Dzień Mycia Rąk codziennie i cieszcie się dobrym zdrowiem.

Tak naprawdę obie metody są podobne – chodzi w nich przede wszystkim o dokładność.

Wiecie już dlaczego warto myć ręce i jak to najlepiej robić. A zatem – do dzieła! Świętujcie Światowy Dzień Mycia Rąk codziennie i cieszcie się dobrym zdrowiem.

 

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.