HERBASTORY

Pijesz ją codziennie, ale nie zastanawiasz się, skąd i kiedy się wzięła? Nic straconego, herbaciane dzieje możesz przecież poznać też na naszym blogu:)

źródło: australianteamasters.com.au

Tematy herbaty poruszaliśmy już na Bliżej Źródeł kilkukrotnie: pisaliśmy o sposobach jej zaparzania, polecaliśmy przepisy na rozgrzewające napary, a także porównywaliśmy ją z kawą. Nigdy jednak nie opowiadaliśmy jej historii. Najwyższa pora to nadrobić.

Zacznijmy od początku. Legenda głosi, że herbata i zalety jej spożywania odkryte zostały już ponad 4700 lat temu przez Shennonga, prawdopodobnie ówczesnego chińskiego cesarza, określanego mianem „Boskiego Rolnika”. Podobno gałązka krzewu herbacianego wpadła do filiżanki władcy, gdy ten relaksował się w ogrodzie i od razu podbiła jego kubki smakowe oraz serce. To jednak swego rodzaju mit, nie wiemy, czy naprawdę korzenie herbacianego napoju sięgają aż tak głęboko. Odkrycia archeologiczne nie wyczerpują tematu. Tym bardziej, że w zamierzchłych czasach mianem herbaty bywały określane również inne rośliny.

źródło: chiangraibulletin.com

Bardziej pewne są informacje, że najwcześniej herbatę poznano w Chinach, a stamtąd dotarła do Japonii. Pierwsze pisemne wzmianki o „legendarnym ziele z Chin” datuje się natomiast na 780 r n.e.  Szlachetny napój był niedługo potem serwowany gościom japońskiego cesarza. Na popularność w kulturze zachodniej herbata musiała jednak sporo – bo kilka stuleci  – poczekać. Wprawdzie do Europy pierwsze informacje o tym napoju dotarły już około roku 900, ale zanim przybył tam pierwszy transport liściastego napoju – był już rok 1610.

W Japonii przekazywana z pokolenia na pokolenie ceremonia picia herbaty stała się codziennie kultywowaną tradycją. Popijanie herbatki jest również kultowe w Anglii. Jeszcze na początku ubiegłego stulecia zwracano uwagę głównie na herbaciane właściwości prozdrowotne. Później jednak doszedł do tego aspekt społeczny – picie naparu stało się miłym i celebrowanym czasem poświęcanym na rozmowy, relaks i umacnianie więzi międzyludzkich.

Japońska ceremonia picia herbaty jest niezwykle ciekawa – napiszemy o niej bardziej szczegółowo niebawem
źródło: australianteamasters.com.au

Z herbatą wiąże się wiele ciekawostek. Podobno osobisty lekarz króla Augusta Mocnego ze względu na dobry wpływ herbaty na trawienie zalecał władcy wypijanie aż 200 jej filiżanek dziennie. Z kolei Ludwikowi XIV, francuskiemu Roi du Soleil, herbata miała łagodzić dolegliwości powodowane przez atretyzm.

Pierwszą herbatę w Polsce zaparzyła kobieta – przybyła z Francji księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, żona króla Władysława IV (a następnie jego brata – Jana Kazimierza). Z początku w Polsce jest specyficzny smak nie podpasował wszystkim. Co więcej, krążyły opinie, że napar może źle wpływać na nerwy i oziębiać żołądek. Fanem herbaty był jednak Stanisław August Poniatowski, który uwielbiał wszelkie zagraniczne nowinki. Picia naparu na dobre nauczyli nas Rosjanie, którzy poznali go dzięki stosunkom dyplomatycznym z Chinami. Często pijali herbatę z dodatkiem konfitur, owoców, cukru lub śmietanki.

samowar
źródło: wiemy-pomagamy.pl

W międzywojennej Polsce, mimo mnożących się lokali – herbatę podawano rzadko. Jej pora przyszła dopiero w latach 50-tych za sprawą 2 głównych czynników: rozpowszechnienia samowarów (to również wpływy rosyjskie), które znacznie ułatwiały przygotowanie naparu oraz… spadku cen cukru, który zdaniem większości zdecydowanie polepszał smak herbaty. Co jednak ciekawe, napar wraz ze wzrostem popularności stracił nieco prestiż, stając się ulubionym napojem…biedoty! Dominowała kawa.

Obecnie herbata zdaje się wracać do łask, pojawia się coraz więcej znawców naparu, dla których jego picie jest ważnym i przyjemnym rytuałem. Podkreślane są również jej liczne właściwości prozdrowotne. Przeciętny Polak wypija około 1,5 filiżanki herbaty dziennie, co plasuje nasz kraj na 3. miejscu pod względem konsumpcji w Europie i w pierwszej światowej dziesiątce.

A Ty, jak często pijesz herbatę?

źródło: czajownia.pl

Wsparcie merytoryczne: herbata.info, herbatasaga.pl, jobexpress.pl, newsweek.pl, morzeherbaty.pl, tea.pl, wikipedia.org

Poprzedni artykuł

WC wywiad

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.