Kulinarne wody lanie, czyli nie ma świąt bez…

Przygotowania do świąt w toku! Pewnie lepicie już pierogi i myślicie o pysznym barszczu. Czy jednak zastanawialiście się kiedyś nad tym, że bez wody przygotowanie większości świątecznych potraw w ogóle nie byłoby możliwe? Mamy na to doWODY!:) Proponujemy zatem, by tym razem o świątecznych przepisach pomyśleć z nieco innej perspektywy…

Czy gdyby nie woda, na stole znalazłyby się wszystkie świąteczne potrawy?

Zróbmy wodzie świąteczną niespodziankę i oddajmy jej cześć w oryginalnych nazwach naszych potraw! Oto więc nasze świąteczne menu:
– Uszka zatopione w Wodnej Buraczance
– Kran w Galarecie
– Sałatka Jarzywoda
– Kałuża z Grochlupotem
– Wodmak z bakalią
– Makowodziec

USZKA ZATOPIONE W WODNEJ BURACZANCE
Czy wyobrażacie sobie Wigilię bez czerwonego barszczu, w którym pływają smakowite uszka z grzybami? To esencja świątecznej kolacji. A przecież do jej przyrządzenia – jak w przypadku każdej zupy, woda jest po prostu niezbędna. Podobnie z uszkami! Po pierwsze, trzeba je przecież w czymś ugotować. Po drugie, najpyszniejsze uszkowe nadzienie ma w sobie często suszone grzyby, które – by nadawały się do spożycia – dobrze jest uprzednio wymoczyć… w wodzie oczywiście. Bez niej moglibyśmy co najwyżej zjeść buraki zagryzane suszonymi grzybami, a jak wiadomo, to nie byłoby to samo;)

 

 

KRAN W GALARECIE
Wigilia to również często ryba (zwykle karp) w galarecie. A galareta (której podstawą jest dobry bulion) bez wody by nie powstała. Nie wspominając o przyrządzeniu samej ryby i warzyw, które przecież często właśnie w wodzie gotujemy.  Cóż więc zostałoby bez wody? Co najwyżej pieczona ryba z warzywami, a daleko jej przecież do tradycyjnej świątecznej galarety!

 

 

SAŁATKA JARZYWODA
Podczas świąt Bożego Narodzenia zajadamy się również chętnie sałatkami. A najlepsze z nich to takie, które powstają ze świeżo ugotowanych warzyw. A zatem znowu mamy gotowanie i znowu potrzebujemy wody… Nawet jeśli przygotowujemy sałatki ze świeżych warzyw – musimy je wcześniej umyć. A zatem i tutaj brak wody znacznie ograniczyłby sałatkowe możliwości;)

 

KAPUSTA Z GROCHLUPOTEM
W wielu domach na Wigilię przygotowuje się postną kapustę z grochem. Przyrządzenie tego zdrowego przysmaku również wymaga udziału wody;) Groch trzeba przez całą noc w niej moczyć (by odpowiednio zmiękł), a następnie w tej samej wodzie ugotować. Gotowanie dotyczy również kiszonej kapusty (podobny mechanizm mamy też w wariacji tego dania – kapuście z grzybami).

 

 

WODMAK Z BAKALIĄ
Tradycyjną (choć w niektórych kręgach już trochę zapomnianą) świąteczną potrawą jest kutia – czyli połączenie pszenicy, maku, dużej ilości bakalii i pysznego miody. Polecamy spróbować;) Jednak i tę potrawę bez wody przygotować co najmniej trudno. Pszenica wymaga namaczania przez całą noc, a później gotowania w świeżej wodzie. Mak natomiast przed zmieleniem trzeba przelać wrzątkiem.

 

 

MAKOWODZIEC
Podobnie jak w przypadku kutii, bez wody trudno marzyć o pysznym makowcu! Mak trzeba odpowiednio namoczyć, tak samo w przypadku bakalii.

 

 

Wiecie już, jak ważna w codziennej diecie jest woda. Poza regularnym nawadnianiem organizmu, używamy jej jednak również podczas gotowania. Przyrządzenie wielu tradycyjnych świątecznych potraw bez użycia wody byłoby niemożliwe, a przynajmniej mocno utrudnione.

Mamy nadzieję, że Wy również choć przez chwilę pomyślicie o wodzie, przyrządzając świąteczne potrawy – macie jakieś pomysły na nazwy?;) Smacznego i Wodnych, to znaczy Wesołych, Świąt!

 

Poprzedni artykuł

Wody na chłody!

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.