Pij wodę – ale jaką?

Do tego, że regularne nawadnianie organizmu = zdrowie i uroda chyba nikogo już nie musimy przekonywać. Dlatego najwyższa pora, by skupić się również na jakości spożywanej wody. Dziś podpowiemy, jak jej skład wpływa na nasze zdrowie i jak wybrać najlepszą wodę dla siebie.

źródło: sevenfour.deviantart.com

Minerały – im więcej tym lepiej?
Wody mineralne są wydobywane z głębokich warstw ziemi, dzięki czemu są czyste i bogate w składniki odżywcze. Dostępne na rynku produkty różnią się jednak zawartością składników mineralnych. Wyróżniamy wody niskozmineralizowane (zawartość jonów <500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowane (>1500 mg/l).

image

Minerały – czyli co?
Składniki mineralne w wodzie występują w formie łatwo przyswajalnej dla człowieka. Wpływają one korzystnie na nasze zdrowie: m.in. regulują metabolizm i poziom hormonów, pomagają oczyszczać organizm, wpływają też na gospodarkę hormonalną.

Co znajdziemy w wodzie? Kationy (np. magnezowe, potasowe, sodowe, wapniowe czy żelazawe), aniony (np. chlorkowe, fluorkowe, jodkowe, siarczanowe czy wodorowęglanowe), a także dwutlenek węgla.Najważniejsze składniki to jony magnezu i wapnia oraz wodorowęglany – to na nie przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę wybierając wodę.

Nasze dzienne zapotrzebowanie na magnez to ok. 300 mg, na wapń – 1000 mg. Niedobór magnezu objawia się np. gorszą pracą mięśni, nerwowością i zmęczeniem. Możemy uzupełnić niedobory tego pierwiastka pijąc wodę, która zawiera go co najmniej 50 mg/l. Niedobór wapnia to przede wszystkim problemy z układem kostnym (osteoporoza), ale także większa podatność na stany zapalne. Woda zawierająca ponad 150 mg/l tego pierwiastka pozwoli nam utrzymać jego prawidłowy poziom w organizmie. Spożywanie wody bogatej w wodorowęglany (>600 mg/l) neutralizuje sok żołądkowy, a zatem wspomaga układ trawienny osób ze skłonnością do nadkwasoty (nie jest jednak polecana np. cierpiącym na wrzody żołądka).

Ponadto warto zwrócić uwagę na siarczany, które dobrze wpływają na pracę wątroby i jelit – są zatem środkiem wspomagającym leczenie niestrawności.

Oczywiście bardzo ważnym składnikiem jest również dwutlenek węgla, który odpowiada m.in. za nagazowanie, a mówiąc bardziej fachowo – nasycenie wody. Podobnie jak w przypadku zmineralizowania, wyróżniamy 3 stopnie nasycenia. Wody niskonasycone to te, w których zawartość CO2 wynosi do 1500 mg/l, średnie nasycenie wynosi od 1500 do 4000 mg/l, natomiast o wodzie wysokonasyconej CO2 mówimy, gdy jego zawartość jest większa niż 4000 mg/l.

Picie wody mineralnej, co do zasady, jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Jak w każdym przypadku nie powinniśmy jednak doprowadzać do przedawkowania. Wybierając wodę, nie zawsze należy kierować się zasadą „im więcej minerałów, tym lepiej”. Warto wiedzieć, że picie wyłącznie wód wysokozmineralizowanych w bardzo dużych ilościach i  przy siedzącym trybie życia – wcale nie wpłynie korzystnie na nasz organizm. Bardzo duża ilość składników mineralnych nagromadzona w organizmie może być przyczyną m.in. kamicy nerkowej czy wysokiego ciśnienia (wynikającego z dużej zawartości chlorku sodu). Inaczej sprawa wygląda u osób bardzo aktywnych fizycznie. W tym wypadku warto często sięgać po wody z dużą zawartością pierwiastków, które odżywią organizm po intensywnym wysiłku. Więcej minerałów potrzebujemy również podczas upałów – wysoka temperatura sprawia, że więcej ich tracimy i musimy uzupełniać niedobory.

Jak wybrać wodę idealną?
Wybierając wodę, musimy kierować się potrzebami naszego organizmu. Nie ma jednego idealnego wyboru dla wszystkich – co innego będzie dla nas istotne przy bólach mięśni, a co innego przy problemach trawiennych lub dużej dawce wysiłku fizycznego. Dlatego obserwujmy swój organizm i korzystając z wiedzy dotyczących mineralizacji i pierwiastków – uważnie czytajmy etykiety.

Jeśli jednak nie macie na to czasu – jest kilka uniwersalnych zasad, które pomogą nam wybrać dobrą wodę bez wnikliwych analiz i długiego stania przy sklepowej półce. Jakie są optymalne zawartości składników mineralnych w wodzie?

image

Pamiętajcie jednak – najlepszy wybór to wybór indywidualny, który odpowiada potrzebom naszego (wyjątkowego wszak) organizmu! Dlatego zachęcamy do świadomego i wnikliwego czytania etykiet!

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.