Potrawy w wodzie skąpane

Z czym kojarzy się Wam określenie „kąpiel wodna”? Z wakacjami lub luksusowym spa? A może ze zwykłym dbaniem o higienę? Wszak jak już się kąpać, to najczęściej właśnie w wodzie… Nic z tych rzeczy! Tym razem mowa o kulinariach;)

Kąpiel wodna świetnie sprawdza się np. w przygotowywaniu czekoladowych musów
źródło: domomix.pl

Kąpiel wodna to znana w sztuce kulinarnej metoda przygotowywania potraw. Nazywana jest również metodą „pośredniego ogrzewania”. Innymi słowy – gotujesz coś, ale nie wprost;) Co się za tym kryje? Duet naczyń. By przeprowadzić kąpiel wodną potrzebujesz większego naczynia wypełnionego wrzącą wodą oraz mniejszego, w którym znajduje się potrawa. Mniejszy garnek wstawiasz do większego (woda powinna sięgać około ¾ jego wysokości) i gotowe! W sprzedaży dostępne są profesjonalne naczynia do kąpieli wodnej. Doskonale sprawdzą się jednak również zwykłe garnki, które większość z nas ma w domu;)

Profesjonalne naczynie do gotowania w kąpieli wodnej
źródło: ceneo.pl

Kiedy warto zastosować tę technikę przyrządzania potraw? Świetnie sprawdzi się przy przyrządzaniu wszelkich musów, sosów czy kremów zawierających jajka, czekoladę lub masło. Pozwala rozpuścić poszczególne składniki bez ryzyka ich przypalenia czy zagotowania – należy pamiętać o ciągłym mieszaniu, a garnek powinien być odkryty. Warto wypróbować również jajka z kąpieli wodnej – to świetni sposób na urozmaicenie śniadania;)

źródło: kuchniababcigramolki-buni.blogspot.com

Kąpiel wodna to także świetny sposób na utrzymanie temperatury. Gdy przygotowujesz przyjęcie na ciepło, a goście się spóźniają – potrawy mogą w ten sposób przetrwać i nie zdążyć ostygnąć;) Technika ta pomaga również w sprawny sposób podgrzać lub odgrzać posiłki. W powyższych przypadkach woda nie musi być wrząca – wystarczy, że będzie gorąca.

Najczęściej kąpiel wodną przeprowadza się na płycie kuchennej. Do tej techniki można jednak użyć również piekarnika. Świetnie sprawdzi się on w przypadku pasztetów czy budyni. Naczynie z potrawą umieść w płaskim naczyniu wypełnionym do połowy wodą. Wstaw do piekarnika. Zapiekaj najczęściej w temperaturze 150⁰C lub zgodnie z przepisem. Tą metodą również możesz odgrzewać lub podgrzewać potrawy.

Czy przygotowywaliście już kiedyś potrawy za pomocą kąpieli wodnej? Koniecznie spróbujcie, jak na fanów wody przystało;)

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.