Woda leczy?

Regularne picie wody dopasowanej do potrzeb naszego organizmu niesie ze sobą korzyści dla zdrowia – to pewne! Ale czy wiecie, że woda może być stosowana również w celach typowo leczniczych? Dziś przygotowaliśmy dla Was przegląd kuracyjnych zastosowań wody.

źródło: niam.pl

Kiedy woda może leczyć?
By woda mogła zostać określona jako lecznicza, musi być wodą podziemną i pozbawioną zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych, a także spełnić szereg warunków i norm wyznaczanych przez prawo. Dotyczą one przede wszystkim zawartości minerałów, których ogółem nie może być mniej niż 1000 mg/dm3 (jednak wody lecznicze mają ich zwykle dużo więcej – od 4000 do aż 24000 mg/dm3) . Normy regulują również ilości poszczególnych składników.

Tym sposobem woda lecznicza powinna zawierać (spełniony musi być przynajmniej 1 z poniższych punktów) nie mniej niż:
– 10 mg/dm3 jonu żelazawego,
– 2 mg/dm3 jonu fluorkowego,
– 1 mg/dm3 siarki dwuwartościowej,
– 70 mg/dm3 kwasu metakrzemowego,
– 74 Bq/ dm3 radonu (Bq to Bekerel, czyli jednostka miary aktywności promieniotwórczej),
– 250mg/ dm3 dwutlenku węgla niezwiązanego.

Rodzaje wód leczniczych
W zależności od budowy geologicznej miejsca występowania, różnią się składem chemicznym. 70% wód leczniczych występuje w Polsce południowej np. w Sudetach i Karpatach, a także w zapadlisku przedkarpackim. Wyróżniamy wiele rodzajów wód leczniczych, jak np.:
– wody kwasowęglowe i szczawy,
– wody radonowe,
– wody krzemowe,
– wody siarczkowe,
– wody jodkowe,
– wody fluorkowe,
– wody żelaziste.

Osobną grupą wód leczniczych są lecznicze wody termalne, o których opowiemy pod koniec niniejszego artykułu.

image

Zadowoleni kuracjusze w uzdrowisku Cieplice Zdrój
źródło: cieplice.pl

W czym mogą pomóc wody lecznicze?
To zależy od zawartości minerałów (a także od proporcji, w jakich one występują). Wody lecznicze mogą przynieść ulgę w dolegliwościach żołądkowych, chorobach nerek, problemach z ciśnieniem lub cukrzycy. Wspomagają również metabolizm. Co ważne, wody lecznicze nie służą do gaszenia pragnienia i można je przedawkować, dlatego ich spożywanie warto skonsultować z lekarzem, który pomoże dobrać wodę do indywidualnych potrzeb organizmu. Również dlatego takie wody najczęściej są spożywane podczas trwającej zwykle 21 dni kuracji w uzdrowisku. Chorzy przewlekle powinni spożywać je również później, już w domu, pamiętając jednak o konsultowaniu wypijanych ilości ze specjalistą. Oferta leczniczych wód sprzedawanych w butelkach nie jest zbyt bogata – nabyć można tylko nieliczne z nich. Poznamy je po ciemnych szklanych butelkach (0,5 do 1,5l pojemności) lub kartonowych opakowaniach (5l).

Gdzie leczyć się wodą?
Duże znaczenie dla lecznictwa uzdrowiskowego mają wody termalne, czyli cieplicze (innymi słowy, wody podziemne o podwyższonej w stosunku do mineralnych temperaturze, czyli co najmniej 20 °C na wypływie z ujęcia). Występują często w miejscowościach wypoczynkowych określonych jako uzdrowiska. Gdzie możemy udać się na wodną kurację (co ważne, polega ona nie tylko na piciu: w takiej wodzie można się również zanurzać lub inhalować się nią)? Wody termalne znajdziemy m.in. w Ciechocinku, Cieplicach Śląskich, Lądku Zdroju, Koszutach, Krynicy Morskiej, Trzebnicy, a także w Zakopanem!

image

Tężnie w Ciechocinku
źródło: inwestor.msp.gov.pl

Leczą, ale nieumiejętnie dobrane mogą zaszkodzić!
Wody lecznicze mają dobry wpływ na zdrowie, jednak nie są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich. Osoby, które mają problemy np. z krążeniem, nerkami, układem pokarmowym, tarczycą lub ciśnieniem powinny skonsultować zamiar korzystania z wód leczniczych z lekarzem, poszczególne składniki mogą bowiem okazać się dla nich niekorzystne. To specjalista musi dobrać wodę bogatą w te składniki mineralne, które będą dla nas najlepsze. Dlatego nie wybierajmy jej na własną rękę! Wtedy na pewno odczujemy korzyści płynące z jej picia;)

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.