Woda to ciepło!

Jakiś czas temu pisaliśmy o termoforach, które dzięki zastosowaniu ciepłej wody mogą nas dogrzewać w zimowe dni (http://blizejzrodel.pl/post/104233863164/wodny-gadzet-na-dzis-pora-na-termofor-a). Czy wiecie jednak, że w naszych domowych kaloryferach również płynie woda? To dzięki niej możecie spędzać wolny czas w ciepłych i przytulnych mieszkaniach, a żadne mrozy nie są Wam straszne. Jak to działa? Dziś trochę edukacji;)

Ciepło i przytulnie w domowym zaciszu? Często dzięki wodzie!
źródło: spaceproperties.wordpress.com

Gdy przemarznięci wracamy do domów, wielu z nas lubi odkręcić nieco kaloryfery…
źródło: bluskyegroup.com

Większość z Was ma pewnie w domu tzw. centralne ogrzewanie. Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na tym, że ciepło jest wytwarzane w jednym, centralny miejscu, z którego rozprowadza się je po budynku dzięki specjalnej instalacji, w której odbiornikami są znajdujące się w mieszkaniach kaloryfery.

Co jest nośnikiem ciepła i sprawia, że w naszych domach nawet zimą panuje przyjemna temperatura? Kiedyś było to po prostu gorące powietrze. Dla przykładu, w Starożytnym Rzymie w ścianach i podłogach budynków umieszczano rury, przez które przepływało (a może raczej przelatywało?;)) właśnie powietrze, ogrzane uprzednio w piecu. Taki nośnik ciepła stosowano jeszcze przez wiele lat.

Z czasem jednak w instalacjach cieplnych miała swój udział również woda. Jak podają źródła, po raz pierwszy wykorzystano ją na początku XVIII wieku w Anglii – do ogrzewania szklarni. Do dziś to właśnie woda jest najczęściej wykorzystywanym nośnikiem ciepła w instalacjach.

Tak wygląda współcześnie kocioł centralnego ogrzewania.
źródło: wikipedia

Jak to działa? Upraszczając, system centralnego ogrzewania tworzą: kocioł, pompa cyrkulacyjna oraz grzejniki. Kocioł (opalany gazem ziemnym lub olejem opałowym, w starszych instalacjach również drewnem lub węglem) podgrzewa wodę, która później płynie w instalacji – to właśnie pompa cyrkulacyjna pomaga jej w obiegu (czyli poniekąd, po prostu napędza). W pomieszczeniach mieszkalnych – jak sami wiecie – instalowane są natomiast grzejniki, które odbierają wodne ciepło. Czasem – tak dzieje się w przypadku ogrzewania podłogowego – odbiornikami są również umieszczone pod podłogą rurki.

Proste? Oczywiście, szczegółowy schemat działania mógłby wydać się Wam trochę bardziej skomplikowany, np.:

źródło: forum.info-ogrzewanie.pl

My jednak chcieliśmy podkreślić przede wszystkim fakt, że woda jest wszędzie! To nie tylko Wasz napój, składnik posiłków, niezbędnik higieny i życiodajny płyn również dla Waszych roślin. To także ciepło, które otula Was w domach.

Warto o tym pamiętać i również zimą z wdzięcznością pomyśleć o wodzie;)

Często właśnie dzięki wodzie nie musicie spędzać zimowych wieczorów w domu w ten sposób;)

źródło: www.keepcalm-o-matic.co.uk

Poprzedni artykuł

Ile wody zużywasz…jedząc?

Następny artykuł

Wody na chłody!

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.