Wody dla ochłody!

Lato zawitało na dobre. Coraz więcej upalnych dni, coraz lżejsze ubrania. A co z witalnością i jak najlepszym samopoczuciem? By dobra pogoda dotyczyła również naszego ciała i ducha, niezbędna jest – a jakże – woda! Dlaczego jest największym sprzymierzeńcem gorących dni?

źródło: republikakobiet.pl

Ufff jak gorąco! W czasie letnich dni nie tylko łatwiej opalamy naszą skórę. Upały ułatwiają również odwodnienie organizmu. Dlatego tym bardziej trzeba dbać o regularne uzupełnianie składników mineralnych, które w wysokiej temperaturze szybciej tracimy. Jak to zrobić? Oczywiście – spożywać odpowiednie ilości płynów. Jakich? Jeśli regularnie czytacie naszego bloga to możecie się spodziewać, że prawidłowa odpowiedź na to pytanie brzmi „WODA”!

image

Ważne jest to, co pijemy, ważne również – jak. Najlepiej pić wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną (zwracając uwagę na zawartość m.in. magnezu, wapnia, sodu i chlorków). Tego typu woda będzie najlepsza na upały, gdy dużo cennych minerałów wyparowuje z naszego organizmu. Latem dobrze wybierać wodę gazowaną, gdyż jest ona bardziej orzeźwiająca od tej bez bąbelków. Ale uwaga! Osoby, które mają wysokie ciśnienie lub kłopoty z krążeniem powinny ograniczać ilość sodu do <20 mg na dm3. Ci natomiast, którzy mają wrażliwy układ pokarmowy (np. cierpią na refluks) powinni wystrzegać się napojów gazowanych. Dlatego zawsze trzeba wybierać wodę mając na uwadze właściwości swojego organizmu. A jakie napoje nie służą nam podczas upałów? Warto wspomnieć tu o kawie i alkoholu, które przyspieszają ubytek wody. Dobrze będzie ograniczyć również spożycie napojów dosładzanych – biorąc pod uwagę, że latem pijemy dużo więcej, niebezpiecznie zwiększy to ilość kalorii przyjmowanych w ciągu dnia!

Jak pić? Przede wszystkim systematycznie. Tak jak z jedzeniem – najlepiej często i w niewielkich ilościach, by regularnie nawadniać organizm.

image

Podsumowując, podczas letnich upałów sprzymierzeńcem każdego zdrowego organizmu jest WODA! Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych, wybieraj gazowaną i z dużą ilością minerałów. Pij mało
i często, by regularnie nawadniać organizm. Urozmaicaj jej smak dodatkiem świeżych owoców lub np. listków mięty. Jeśli chcesz pić bardziej różnorodne napoje, dobra będzie herbata miętowa – polecamy lekko ciepłą (nie wychładza organizmu zbyt gwałtownie), ale możesz dodać kostki lodu, plasterki cytryny i przygotować sobie herbatę mrożoną. Jeśli trenujesz, ubytek wody i minerałów po wysiłku uzupełnij izotonikami. Ogranicz kawę, napoje słodzone i alkohol.

Witalność, piękna skóra i dobre samopoczucie gwarantowane, nawet w największym upale!

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.