Wszystkie kolory wody – czyli jakie?

Rezerwujcie sobie 8. sierpnia! W ten piątkowy wieczór zapraszamy Was na uroczyste otwarcie nowej fontanny na gdańskim Placu im. Jana Heweliusza:)J Jedną z głównych atrakcji będzie wyjątkowy spektakl „Wszystkie kolory wody”, który został przygotowany specjalnie na tę okazję. A skoro już jesteśmy przy okazji, jak myślicie – jaki kolor tak naprawdę ma woda?

źródło: www.routard.com

Widowisko z okazji uroczystego otwarcia Fontanny na Placu im. Jana Heweliusza w Gdańsku stworzone zostało przez Sopocki Teatr Tańca i Kolektyw Artystyczny SIEdzieje. Nawiązuje do Wody, jako podstawowego źródła istnienia wszystkich żywych organizmów. W sposób metaforyczny przedstawia siły Natury. Bohaterami opowieści nie są ludzie, a odrealnione postaci symbolizujące pierwiastek żeński i męski, współtworzące porządek Świata. Baśniowo-futurystyczny charakter inscenizacji podkreślają kostiumy, charakteryzacja artystów oraz efekty oświetleniowe. Całość prezentacji nawiązuje zarówno do pierwotnego znaczenia wody we wszystkich procesach życiowych, jak i nowoczesnej formy architektonicznej Fontanny na Placu im. Jana Heweliusza.

Już dziś serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. Weźcie ze sobą bliskich – to idealny pomysł na spędzenie piątkowego wieczoru🙂

A czy zastanawialiście się kiedyś, jaki kolor ma woda? Powszechnie przyjęło się jej skojarzenie z różnymi odcieniami niebieskiego. Wszyscy znamy określenie „błękit oceanu”. Poniekąd od wody wziął nawet nazwę jeden z kolorów, określany jako „morski”. Po wpisaniu tej barwy w wyszukiwarkę zdjęć pokazuje się nam jednak kilka barw – morski to najwyraźniej mieszanka koloru niebieskiego i zielonego, ale w różnych proporcjach. Zobaczcie sami:

 

Temat wodnej barwy nurtuje również internautów, którzy próbują wyjaśnić to zagadnienie na forach internetowych. Poniżej kilka opinii, które udało nam się znaleźć:

 

Jak widać, opinie nie są jednorodne. Zatem szukamy dalej:) Jak podaje Wikipedia, barwa wody to jeden z parametrów określających jakość wody. Czysta woda ma kolor lekko jasnoniebieski, a w małych objętościach wydaje się bezbarwna. Coś w tym jest, jak jednak precyzyjnie to wyjaśnić?Co ważne – na potrzeby artykułu przyjmujemy pojęcia „kolor” i „barwa” jako synonimy, choć w poligrafii i malarstwie terminy te nie znaczą do końca tego samego.

Otóż na barwę wody rzeczywiście największy wpływ ma to, co się w niej odbija. Woda absorbuje promienie słoneczne, które w zależności od warunków atmosferycznych i otoczenia nadają jej różnorodne odcienie. Mówiąc w skrócie – na kolor wody ma wpływ wszystko to, co znajduje się w jej sąsiedztwie, nie tylko nad nią (słońce, światło, otoczenie), ale również pod jej powierzchnią (m.in. dno, rośliny, kamienie itp.). A ponieważ trudno o identyczną aurę i otoczenie w różnych miejscach – dlatego woda wodzie nierówna. Dzięki różnorodności środowiska możemy cieszyć się tak wieloma barwami wody, które jeszcze bardziej podkreślają jej wartość.  Błękity, zielenie, odcienie żółci, szarości czy granatu, a nawet ponurej czerni – cała paleta kolorów kojarzących się z różnymi nastrojami. Dlatego patrzenie na wodę nie znudzi się nigdy i zawsze będzie źródłem inspiracji:) Zresztą zobaczcie sami!

 

źródło: www.ellopos.org

 

źródło: www.kuriositas.com

 

źródło: blog.posterjack.ca

 

źródło: www.sdnhm.org

 

źródło: www.tripadvisor.ca

 

źródło: www.deviantart.com

 

źródło: www.banik.org

About the author

Warto przeczytać

JOIN THE DISCUSSION

Wystąpił błąd.